Răzvan Burleanu l-a felicitat pe Istvan Kovacs, după finala Champions League: “Este cel mai important răspuns”

Alex Masgras Publicat: 1 iunie 2025, 19:13

Comentarii
Răzvan Burleanu l-a felicitat pe Istvan Kovacs, după finala Champions League: Este cel mai important răspuns

Răzvan Burleanu, în timpul unui interviu / Antena Sport

Răzvan Burleanu s-a numărat printre primii oameni care l-au felicitat pe Istvan Kovacs, după ce arbitrul român a condus finala Champions League dintre PSG şi Inter, câştigată de echipa pregătită de Luis Enrique cu 5-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Centralul din Carei a avut o prestaţie fără greşeală pe Allianz Arena din Munchen şi a realizat o performanţă nemaiîntâlnită. El a arbitrat toate finalele competiţiilor UEFA: Conference League, Europa League şi Champions League.

Răzvan Burleanu, după ce Istvan Kovacs a arbitrat finala Champions League: “Fotbalul românesc revine în arbitrajul european după 30 de ani”

Răzvan Burleanu i-a transmis un mesaj lui Kovacs, pe care l-a felicitat pentru prestaţia sa. Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal a pus accentul şi pe succesul procesului de reformă şi modernizare al arbitrajului românesc:

(n.r. Bravo i-aţi spus şi lui Istvan Kovacs după meciul de aseară?) “Astea au fost şi cuvintele mele, foarte puţine, la finalul meciului. Fotbalul românesc revine în arbitrajul european după 30 de ani. Dacă anul trecut, naţionala României a reuşit să bifeze cea mai mare performanţă sportivă din ultimii 24 de ani, acum avem din nou arbitru, însoţit de alţi trei arbitri din brigada sa, care reuşesc să readucă arbitrajul românesc la nivel european.

Cred că este cel mai important răspuns pe care puteam să îl primim ca fotbal românesc în ceea ce priveşte tot procesul de reformă şi modernizare de la nivelul arbitrajului românesc”, a declarat Răzvan Burleanu.

Reclamă
Reclamă

Nota pe care a primit-o Istvan Kovacs în L`Equipe

Istvan Kovacs a condus impecabil finala Ligii Campionilor dintre PSG şi Inter, încheiată cu un sever 5-0 pentru campioana Franţei. Arbitrul român nu a avut parte de momente tensionate, sau de faze care să necesite VAR.

Mai mult, Istvan Kovacs a luat şi o decizie care a fost considerată inspirată de oamenii din fotbal, de a încheia partida de la Munchen, fără a acorda niciun minut de prelungire. Asta pentru a nu prelungi agonia italienilor.

Astfel, lequipe.fr i-a acordat lui Istvan Kovacs nota 7 pentru prestaţia din finala Ligii Campionilor, în urma căreia a devenit primul arbitru car conduce finale de Conference League, Europa League şi Champions League.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cum se va încheia derby-ul etapei din Liga 1: Universitatea Craiova - Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:07

„Lumina de la capătul tunelului”. Reacția lui Max Verstappen, după primul rezultat important al sezonului

9:43

Philadelphia a eliminat-o pe Boston, din play-off-ul NBA. Joel Embiid, prestație de vis în meciul 7

9:35

VIDEOInter Miami a condus cu 3-0, dar scorul final e halucinant. Gol pentru Messi. 4 intervenţii ale portarului la aceeaşi fază

9:13

Ce se întâmplă cu Dennis Politic, după o nouă accidentare. Dorinel Munteanu a dat toate detaliile: „Să vedem dacă ne mai ajută”

9:12

VIDEOEstonia – România 3-1. Tricolorii ratează matematic promovarea în Divizia I/A

8:46

Andrei Nicolescu, anunț despre doi titulari de la Dinamo care ajung la final de contract. De ce depinde prelungirea

1 Eroare flagrantă de arbitraj în “U” Cluj – FC Argeș. Penalty-ul lui Dan Nistor trebuia să fie repetat 2 Rezultatul de care mai are nevoie Cristi Chivu la Inter pentru a câştiga titlul, după ce Napoli a remizat cu Como 3 “Mai bine nu-l am în fața mea”. Dani Coman, dezlănțuit la adresa propriului jucător: “Să nu te ducă capul…” 4 FotoÎn plin proces de divorţ, Ioana Năstase a luat o decizie radicală în privinţa lui Ilie Năstase! 5 Ilie Dumitrescu, variantă “bombă” pentru banca FCSB-ului! Mesaj direct pentru Gigi Becali: “Ar fi o lovitură” 6 S-a stabilit a doua echipă promovată în Premier League. O fostă câștigătoare de Cupa UEFA revine după un an
Citește și