Închide meniul

Dinamo a transferat un nou atacant! A marcat 14 goluri în ultimul sezon

Publicat: 9 iunie 2025, 18:44

Comentarii
Dinamo a transferat un nou atacant! A marcat 14 goluri în ultimul sezon

Jucătorii lui Dinamo, în timpul unui meci din Liga 1 / Profimedia Images

Dinamo l-a transferat pe Vadym Kyrychenko (19 ani), atacant care a fost împrumutat sezonul trecut de către UTA la formaţia de liga a 3-a Pecica.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Adrian Mihalcea, noul antrenor al formaţiei UTA, îl dorea pe Kyrychenko în lotul formaţiei arădene pentru sezonul viitor, dar atacantul ucrainean a preferat să meargă la Dinamo.

Dinamo a mai transferat un atacant! Vadym Kyrychenko a semnat cu formaţia din Ştefan cel Mare

Potrivit digisport.ro, Kyrychenko a semnat deja cu formaţia antrenată de Zeljko Kopic. În sezonul trecut, ucraineanul a marcat 14 goluri pentru Pecica.

Kyrychenko a fost prezent la reunirea “câinilor”, el fiind văzut ca o mare speranţă de către conducerea lui Dinamo şi de către antrenorul croat Zeljko Kopic.

Vadym Kyrychenko a venit în România în 2022, la 7 luni după ce a început războiul în Ucraina. A fost legitimat de către UTA, evoluând iniţial pentru echipa U19 a arădenilor, după care a fost împrumutat la divizionara din liga a 3-a ACS Progresul Pecica.

Reclamă
Reclamă

Pentru a-l înlocui pe golgheterul său Astrit Selmani, care a refuzat să îşi prelungească înţelegerea cu “câinii”, Dinamo l-a mai transferat în acest mercato pe Luca Bărbulescu (18 ani), atacant care se despărţise de formaţia germană Augsburg. Bărbulescu a cochetat cu naţionala U17 a României.

Luca Bărbulescu a devenit Câine Roșu!

Noul atacant al clubului nostru și-a petrecut ultimii 4 ani de carieră la juniorii echipei de Bundesliga, FC Augsburg, evoluând la mai multe grupe din cadrul academiei clubului. Luca, în vârstă de 18 ani, a bifat minute și în naționala U17 a României, iar înțelegerea cu clubul se întinde pe o durată de 3 ani, până la 30.06.2028 cu opțiunea de prelungire pe încă un sezon.

Reclamă

Îi dorim cât mai multe realizări lui Luca în tricoul echipei noastre!”, transmitea Dinamo, pe contul oficial de Facebook, în mesajul în care anunţa oficial transferul lui Bărbulescu.

Dennis Politic, căpitanul “câinilor”, ar urma să meargă la FCSB. Dacă acest transfer se va realiza, Dinamo îl va primi în schimbul lui Politic pe Alexandru Musi (20 de ani), jucător pe care “câinii” au mai încercat să îl transfere. Totodată, Dinamo va primi şi o sumă de 1 milion de euro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:31
Inter riscă sancțiuni dure, după tensiunile uriașe din meciul cu Cremonese. Cristi Chivu a intervenit de urgență
21:06
LIVE TEXTFCSB – Csikszereda 1-0. Roș-albaștrii au nevoie disperată de victorie. Campioana caută golul al doilea
21:04
Danemarca, noua campioană europeană la handbal masculin! Triplă istorică pentru nordici
20:55
Noul jucător al FCSB-ului, în tribune la meciul cu Csikszereda. Transferul, ca și făcut
20:54
Cremonese – Inter 0-2. Cristi Chivu își mărește avansul față de AC Milan și Napoli
20:42
„Dezastru”. Englezii, verdict după ce Radu Drăgușin a fost titular în Tottenham – Manchester City 2-2. Nota primită de român
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Plecare de la Manchester City 4 Ce lovitură dă Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Jucătorul calificat la World Cup 2026 vine la FCSB 5 EXCLUSIVJucătorul pentru care Gigi Becali n-a vrut să plăteacă 400.000 de euro a semnat 6 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro!
Citește și