Daniel Pancu i-a replicat de la distanţă lui Mircea Lucescu. Selecţionerul a fost la meciul tineretului cu Spania şi a reacţionat la sfârşit. Naţionala U21 a pierdut, dramatic, scor 1-2, şi şansele de calificare sunt aproape compromise. Lucescu a spus că tricolorii mici au fost emiţionaţi şi plini de trac.
Daniel Pancu nu este deloc de acord cu Mircea Lucescu. Imediat după înfrângerea cu Spania, selecţionerul de la tineret i-a dat replica lui Lucescu.
Daniel Pancu l-a contrat pe Mircea Lucescu
Daniel Pancu a vorbit imediat după meciul cu Spania, scor 1-2. Selecţionerul a dezvăluit şi ce s-a întâmplat în vestiar, la finalul disputei. “Era înmormântare în vestiar. Le-am zis că sunt mândru ca niciodată. Domnul Lucescu nu cunoaşte echipa asta cum o cunosc eu. Echipa era epuizată fizic şi mental. Am apelat la jucători fără minute. Mulţi nu mai puteau, aveau crampe. Nu am putut să mai ţinem de minge”, a spus Pancu la finalul meciului.
Selecţionerul de la tineret e mândru de jucătorii săi, chiar dacă România are două înfrângeri în două meciuri. Nu va mai rămâne însă selecţioner. Va pleca după turneul final. “O echipă care m-a făcut mândru să sunt român, dar şi pe cei din tribune. Le mulţumim că au fost alături de noi în momentul ăsta şi împoriva unui adversar foarte dificil. Până la final tot înfrângere scrie pe tabelă. Jucătorii s-au autodepăşit. Organizare, voinţă, dăruire. Nu aş fi schimbat pe nimeni. Am spus la pauză că acest joc se va decide din partea jucătorilor de pe bancă. E un şut în mâna unui fundaş spaniol. Mingea se ducea în poartă. Fcăceam 2-0 şi eram aproape de o calificare care pentru mine însemna ca o calificare în finală”, a spus Pancu.
Selecţionerul nu mai crede în calificarea dincolo de grupe. E sceptic însă şi în privinţa lui Umit că va face pasul spre naţionala mare a României. “Credeţi în miracole? Eu cred, dar e foarte greu de realizat. Voiam să revin pe bancă la un meci cu şanse de calificare. Umit, din ce ştiu eu, trage mai mult spre Turcia. S-a născut în Bucureşti, cred că sunt şanse, vedem”, a explicat Pancu.
Selecţionerul a dezvăluit şi ce probleme are. “Am o lună şi ceva de câd nu dorm. Vreau să dorm şi eu o noapte după ceva timp. Închideam şi deschideam laptopul. Am ieşit bine şi se putea şi mai bine, mult mai bine”, a încheiat Pancu.
- Mesajul postat de FRF, după eliminarea României U21 de la EURO 2025
- Mihai Stoichiţă, verdict despre viitorul lui Mircea Lucescu la echipa naţională: “Să încheiem acest subiect”
- “Nu suntem echipă de mâna a doua”. Mihai Stoichiţă, reacţie fermă după eliminarea României U21 de la EURO 2025
- Un fost jucător al naţionalei îi ia apărarea lui Vladislav Blănuţă: “Nu-l scoateţi principalul vinovat”
- Mihai Stoica i-a propus doi jucători lui Mircea Lucescu din naţionala U21: “Sunt pregătiţi”