Dan Şucu l-a prezentat pe Mauro Pederzoli! Ce obiectiv i-a trasat noului director sportiv de la Rapid

Gabriel Zamfirescu Publicat: 16 iunie 2025, 12:58

Comentarii

Dan Şucu face o nouă schimbare importantă la Rapid. Patronul echipei din Giuleşti tocmai l-a instalat în funcţia de director sportiv pe italianul Mauro Pederzoli. După eşecurile din ultimele două sezoane, Şucu speră să producă un şoc la echipă şi să ducă formaţia din Giuleşti în cupele europene.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dan Şucu e extrem de încântat de mutarea făcută. Asta deşi, în iarnă, Cristi Săpunaru făcuse şcoala de directori sportivi şi urma să fie instalat în această funcţie. Până la urmă, Şucu a apelat la un italian.

Dan Şucu l-a prezentat oficial pe Italianul Mauro Pederzoli

Dan Şucu a spus clar cu ce se va ocupa Mauro Pederzoli la Rapid. “Sunt extrem de încântat că am avut o discuţie extrem de constructivă cu domnul Pederzoli. Dânsului i-a plăcut foarte mult proiectul nostru. Nouă ne place experienţa şi competenţa şi dedicaţia dânsului. Sperăm din toată inima să avem un sezon şi un număr de sezoane din ce în ce mai de succes.

Poziţia de director sportiv poate că este mai puţin înţeleasă în clipa de faţă în liga noastră. Pentru noi, directorul sportiv reprezintă clubul în faţa tuturor celor care au semnat cu noi, jucători şi antrenori. Clubul este reprezentat de directorul sportiv.

Ca și club, avem o legătură foarte puternică cu un club din Serie A. Suntem singurul club din România cu o astfel de conexiune, ceea ce ne face o destinație atractivă pentru mulți jucători ambițioși din Europa de Est și nu numai, care ar dori să treacă mai întâi pe la Rapid, apoi să aibă o ușă deschisă către una dintre primele 5 ligi europene. Avem niște premise extrem de favorabile. Domnul Pederzoli este în relații extrem de bune, a lucrat multă vreme cu directorul sportiv de la Genoa. Am văzut că inclusiv Federația Română a înțeles ideea de director sportiv și insistă asupra ideii de a avea competență în zona de director sportiv. Noi avem mari speranțe nu doar pentru anul care vine, ci pentru toți anii următori, a spus Dan Şucu.

Reclamă
Reclamă

Şi Pederzoli e extrem de mulţumit de sosirea în România. A dezvăluit şi prima discuţie avută cu noul antrenor, Costel Gâlcă. “Pentru mine e o mare plăcere să fiu aici. Am vorbit puțin cu Gâlcă, dar de astăzi voi vorbi mai în amănunt. Există un dialog fluid între directorul sportiv și antrenor, dar ideea mea este că prioritate are clubul. Clubul ia deciziile, le împărtășim cu toți cei responsabili, dar clubul este cel mai important aici”, a spus noul director sportiv al celor de la Rapid.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:09

Real Sociedad a cucerit Cupa Spaniei! A învins-o dramatic în finală pe Atletico, la lovituri de departajare!

23:53 18 apr.

Zeljko Kopic, tranşant după ce Dinamo a învins-o pe U Cluj: “Am meritat victoria”! Ce a spus despre Karamoko

23:49 18 apr.

Cătălin Cîrjan a răbufnit, după Dinamo – U Cluj 2-1: „Am fost înjurat”. Adevărul despre „supărarea” pe Cristiano Bergodi

23:38 18 apr.

“Aş fi ipocrit” Reacţia lui Cristiano Bergodi după ce Dinamo a încurcat-o serios pe U Cluj în lupta pentru titlu

23:27 18 apr.

Alexandru Musi, despre sacrificiul făcut pentru Dinamo, după golul cu U Cluj: „Lumea nu știe, dar am probleme”

23:21 18 apr.

Andrei Coubiș a răbufnit după înfrângerea cu Dinamo: “Toate prostiile, asta le spun şi părinţilor mei”!

1 E gata! Primul jucător care își anunță plecarea de la Barcelona: „Știu că e finalul” 2 Doliu în fotbalul românesc. Şeful AMFB, Marian Lumînare, a decedat! FRF: “O figură marcantă” 3 Jurgen Klopp a refuzat-o pe Real Madrid și și-a ales următoarea echipă. Surpriză de proporții 4 A lipsit de la înmormântarea lui Mircea Lucescu și a rupt tăcerea: „Din păcate…” 5 “Sunt prea obosit să înțeleg”. Chivu a izbucnit în râs când a auzit ce întrebare a primit după Inter – Cagliari 6 Când poate deveni Cristi Chivu campion cu Inter în Serie A, după ce Napoli a pierdut cu Lazio
Citește și