Închide meniul

Xabi Alonso, reacţie fermă după debutul la Real Madrid: “Puteam face mai mult”. Ce a spus despre revenirea lui Kylian Mbappe

Publicat: 19 iunie 2025, 8:44

Comentarii
Xabi Alonso, reacţie fermă după debutul la Real Madrid: Puteam face mai mult. Ce a spus despre revenirea lui Kylian Mbappe

Xabi Alonso, la primul meci pe banca lui Real Madrid/ Profimedia

Xabi Alonso a oferit prima reacţie, după debutul la Real Madrid. Antrenorul “galacticilor” s-a declarat dezamăgit de rezultatul înregistrat de “galactici” în primul meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor, 1-1 cu Al Hilal.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Real Madrid a ratat un penalty în prelungirile partidei. Fede Valverde a irosit şansa de a-şi duce echipa în avantaj, iar partida cu trupa lui Simone Inzahgi s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Xabi Alonso, reacţie fermă după debutul la Real Madrid

Xabi Alonso a fost nemulţumit de cum echipa sa a evoluat în prima repriză. Acesta a subliniat că atitudinea jucătorilor s-a schimbat în a doua parte a jocului.

Antrenorul “galacticilor” a oferit declaraţii şi despre situaţia lui Kylian Mbappe, marele absent de la meciul cu Al Hilal. Tehnicianul a transmis că sunt şanse ca starul francez să lipsească şi de la următorul meci, cu Pachuca.

“Ne-au lipsit multe lucruri în prima repriză. Dar mi-a plăcut reacţia jucătorilor din a doua parte a meciului. Am controlat jocul. Dar e un întreg proces care necesită timp. Nu ştiu cine credea că totul va decurge perfect încă din prima zi…

Reclamă
Reclamă

(Debuturile lui Trent şi Huijsen) Sunt fericit pentru ei, i-am felicitat pentru prima lor zi. Dean a fost foarte bun, iar Trent la fel. Ambii ne-au oferit calitate în joc.

(Absenţa lui Kylian Mbappe) Nu ştim dacă va reveni în al doilea meci, trebuie să vedem cum se recuperează în următoarele zile. E un proces important, vom vedea.

E păcat că nu am putut câştiga, mai ales după a doua repriză, când am fost mult mai buni. Nu mi-a plăcut prima repriză, dar ne va ajuta să insistăm asupra lucrurilor pe care trebuie să le îmbunătăţim. Am avut mai mult echilibru în a doua repriză. Ne-a lipsit golul, vom rămâne cu asta. În prima repriză am vrut să jucăm mai rapid şi am pierdut mingea. A fost dificil pentru noi să ne adaptăm cu presiunea, dar în a doua repriză am fost mai buni.

Reclamă

Nu sunt frustrat. Am fi putut face mai bine, dar ştiam că e nevoie de timp. Dacă facem lucrurile greşit, vom insista asupra lor pentru a le corecta. Totul are nevoie de timp şi totul are nevoie de repetiţie”, a declarat Xabi Alonso, conform marca.com, după Real Madrid – Al Hilal 1-1.

Real Madrid, remiză cu Al Hilal la Campionatul Mondial al Cluburilor

La Miami, Real a jucat fără Mbappe, iar saudiţii au avut prima încercare ofensivă, în minutul 2, când Courtois a respins şutul lui Milinkovic-Savic. A urmat şutul pe lângă poartă al lui Leonardo, din minutul 10, pentru ca în minutul 19 golul lui Lodi, de la Al-Hilal, să fie anulat pentru ofsaid. Madrilenii au fost însă cei care au deschis scorul, în minutul 34, prin tânărul Gonzalo Garcia, care a jucat în sezonul trecut şi pentru echipa secundă a Realului, Castilla. După cinci minute, Raul Asencio a faultat în careu şi saudiţii au primit penalti, iar Ruben Neves a egalat în minutul 41 transformând lovitura de pedeapsă.

Imediat după reluare Arda Guler a lovit bara, în minutul 47, apoi jucătorul lui Al-Hilal, Leonardo nu a găsit spaţiul porţii, în minutul 53, iar Bono a reţinut mingea şutată de Valverde, în minutul 73.

În minutul 87, Fran Garcia a fost faultat în careu de Al Qahtani şi, după o verificare VAR care a durat ceva vreme, arbitrul Facundo Tello a dictat penalti pentru spanioli. Valverde a executat însă portarul Bono a intervenit excelent şi a parat, iar scorul final a fost Real Madrid – Al-Hilal 1-1. Este pentru prima oară când saudiţii nu pierd în faţa echipei Los Blancos şi formaţia antrenată de Simone Inzaghi are şanse să iasă din griupă, în faza eliminatorie.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va fi golgheterul Champions League în sezonul 2025-2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:39
Inedit! Gigi Becali a fost întrebat care va fi echipa de start la FCSB – Univ. Craiova, iar replica sa a uimit
14:36
Gigi Becali, mesaj după răbufnirea lui Denis Alibec: “Păi ce faci, bă? Bag-o în poartă”. Promisiunea patronului
13:44
David Popovici, față în față cu al 5-lea cel mai bogat român: “Voi recâștiga în curând recordul mondial”
13:30
Alonso, cel mai rapid în FP1 al MP de la Singapore. Cursa e duminică (14:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)
13:28
Marius Şumudică a pus tunurile pe Charalambous şi Pintilii: “Cred că Gigi Becali ar trebui să meargă la antrenamente”
13:15
“Perla” de 1 milion de euro de la Universitatea Craiova e OUT: “De abia acum s-au convins și ei”
1 Replica lui Elias Charalambous, după ce Denis Alibec a răbufnit la adresa lui Gigi Becali: „Sunt convins de asta” 2 Gigi Becali a anunţat echipa de start a lui FCSB pentru meciul cu Young Boys: “Alibec va marca” 3 A vrut să cumpere Steaua, dar suma l-a şocat şi s-a retras: “Băi, nene, ce aveţi voi? E de râs” 4 Gigi Becali a anunţat transferuri la FCSB! Cine pleacă de la campioana României: “Nu au ce căuta” 5 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Young Boys 0-2: “Cele două goluri sunt ale lui” 6 Denis Alibec a răbufnit după eșecul cu Young Boys. Mesaj direct pentru Gigi Becali: „Nu-mi place situația”
Citește și