Formaţia patronată de Dan Şucu a anunţat luni seara prima mutare din această perioadă de mercato. Rapid s-a înţeles cu olandezul Lars Kramer, fundaş central de 25 de ani care a făcut parte din academia lui Ajax Amsterdam.
Alb-vişiniii îl vor avea legitimat de la 1 iulie şi pe kosovarul Drilon Hazrollaj, alături de care s-au înţeles din martie.
Cine este Lars Kramer, cel mai nou jucător adus în echipa lui Constantin Gâlcă
Kramer şi-a început cariera la Fortuna Wormeveer, după care a petrecut şase ani la academia şi juniorii lui Ajax, până la echipa Under-17. Ulterior, a mai stat la tinerii lui NEC Nijmegen şi Groningen, iar la a doua echipă menţionată a stat un an şi la formaţia mare.
În 2019, a plecat din Olanda la Viborg, unde a petrecut 88 de meciuri şi a marcat şapte goluri. Trei ani mai târziu, a ajuns la Aalborg, unde a bifat 104 apariţii şi a înscris nouă goluri.
Kramer a semnat un contract pe doi ani cu Rapid, cu opţiunea de a mai prelungi pe încă un sezon. Fundaşul olandez deja s-a alăturat cantonamentului din Slovenia, unde formaţia lui Costel Gâlcă se pregăteşte pentru noul sezon.
Rapid şi-a anunţat transferul cu următorul mesaj: “Avem olandez zburător. Bine ai venit, Lars Kramer“. Fundaşul a acordat deja şi un interviu pentru Rapid TV, în cadrul cărora a oferit următoarele declaraţii:
“Rapid este un club cu istorie, cu suporteri pasionați și cu un plan clar. Mi-am dorit să vin aici pentru că simt că pot crește și ajuta echipa să lupte pentru obiective importante.
A contat mult și ce am văzut despre Rapid – fanii, atmosfera, coregrafiile. A fost o motivație în plus să spun ‘da’ acestei provocări“, a spus Kramer, potrivit fcrapid.ro.
- Zeljko Kopic, stupefiat de arbitraj, după eșecul cu Rapid: „Nu am văzut respectul față de Dinamo”
- Adrian Porumboiu l-a făcut praf pe Istvan Kovacs, după Rapid – Dinamo 3-2: “Ruşinos! Numai dacă eşti beat nu dai fault”
- Costel Gâlcă, reținut după succesul spectaculos cu Dinamo: „Trebuie să primeze atitudinea. Mai avem 9 meciuri”
- Claudiu Petrila, după scandalul uriaş de la Rapid – Dinamo 3-2: “Era păcat să se anuleze un gol aşa frumos”
- Cea mai dură reacţie după Rapid – Dinamo 3-2: “Istvan Kovacs şi cu Popa au băgat-o în poartă”
































