Închide meniul

Anglia U21 a câștigat EURO 2025. Succes după prelungiri în finala cu Germania U21

Publicat: 29 iunie 2025, 0:43

Anglia U21 a câștigat EURO 2025. Succes după prelungiri în finala cu Germania U21

Anglia U21 a câștigat EURO 2025, după 3-2 cu Germania U21/ Profimedia

Anglia U21 a câștigat EURO 2025, după ce a învins Germania U21 cu 3-2. Scorul la finalul celor 90 de minute de joc a fost de 2-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anglia U21 s-a impus grație golului marcat de Jonathan Rowe, în minutul 92. Naționala lui Lee Carsley a cucerit pentru a doua oară la rând EURO U21, și pentru a patra oară în istorie.

Anglia U21 a câștigat EURO 2025

Anglia U21 a condus cu 2-0 în finala cu Germania U21. Harvey Elliott și Omari Hutchinson au marcat în minutele 5, respectiv 25. Până la pauză, germanii au redus din diferență după reușita lui Nelson Weiper.

În repriza secundă, Germania U21 a reușit să egaleze. Paul Nebel, mijlocașul lui Mainz, l-a învins pe James Beadle în minutul 61, partida fiind decisă ulterior după cele două reprize de prelungiri.

Anglia U21 le-a învins în sferturi, respectiv semifinale, pe Spania U21 și pe Olanda U21. În grupă, naționala lui Lee Carsley a învins Cehia U21, a remizat cu Slovenia U21 și a fost învinsă de Germania U21.

Reclamă
Reclamă

Anglia U21 a mai câștigat EURO în 1982, 1984 și în 2023. Englezii au mai pierdut și o finală, în 2009, cu Germania U21. Germanii, de cealaltă parte, au pierdut a treia finală din istorie de EURO U21, după cele din 1982 și 2019.

Echipele de start:

ANGLIA (4-3-3): Beadle – Hinshelwood, Quansah, Cresswell, Livramento – E. Anderson, McAtee (cpt.), A. Scott – Stansfield, Hutchinson, Elliott
Rezerve: Simkin, Sharman-Lowe – Edwards, Hackney, Fellows, Rowe, Norton-Cuffy, Gray, Egan-Riley, Iling-Junior, Nwaneri, Morton
Selecționer: Lee Carsley

Reclamă

GERMANIA (4-3-3): Atubolu – N. Collins, Arrey-Mbi, Oermann, N. Brown – Nebel, Martel (cpt.), Reitz – Weiper, Woltemade, Gruda
Rezerve: Ernst, Noll – Rosenfelder, Knauff, Rohl, Tresoldi, Thielmann, Ullrich, Siebert, Jander, Baum, Wanner

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va prinde Dinamo cupele europene, după ieşirea din insolvenţă?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:08 28 iun.

Ce urmează pentru David Popovici, după cele trei medalii cucerite la Europenele U23. Obiectivul setat: “O altă greutate”

22:55 28 iun.

Americanii nu au ratat ocazia de a-l lăuda pe David Popovici: “Primul om din istorie!” Românul a doborât recordul

22:52 28 iun.

VIDEOPaul Pogba a început să plângă când a semnat noul contract. Imagini emoţionante cu fostul campion mondial

22:29 28 iun.

Sorin Cârțu, mesaj direct pentru Andrei Ivan şi Jovan Markovic: “E şansa lor”. Ce îi transmite lui Mirel Rădoi

22:02 28 iun.

Când revine Radu Drăguşin pe teren la Tottenham. Impresarul lui a făcut anunţul: “E senzaţional”

22:02 28 iun.

Francezii, impresionaţi de David Popovici! Românul, o nouă demonstraţie de forţă la Europenele U23 din Slovacia

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Austriei. Tur perfect pentru pilotul McLaren 2 FCSB – Almere 3-2 în primul amical al campioanei. Denis Alibec, gol la revenire 3 David Popovici, aur şi nou record european la 100 m liber, la Europenele U23. Bronz pentru Denis Popescu 4 David Popovici şi încă 3 tricolori, în finalele de la Europenele U23. România, în ultimul act la ştafetă 5 Denis Alibec a marcat la primul meci de la revenirea la FCSB! Darius Olaru l-a lăsat să fie căpitan 6 Fără David Popovici, România a prins finala la 4x100m mixt! “Fenomenul” va concura în finală
Citește și