Închide meniul

Petrolul a transferat un mijlocaș crescut de Benfica! Jucătorul care a ajuns în lotul lui Liviu Ciobotariu

Alex Ioniță Publicat: 1 iulie 2025, 11:36

Comentarii
Petrolul a transferat un mijlocaș crescut de Benfica! Jucătorul care a ajuns în lotul lui Liviu Ciobotariu

Profimedia

Oficialii de la Petrolul au anunțat, în decursul zilei de 1 iulie, transferul unui mijlocaș crescut de Benfica. Vestea a fost transmisă prin intermediul unor postări, pe rețelele de socializare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Este vorba despre Miguel Estefano Constantinescu, jucător trecut prin academia Beficăi, club care a încheiat sezonul care s-a văzut LIVE în AntenaPLAY pe locul 2 în Liga Portugal.

Miguel Estefano Constantinescu a ajuns la Petrolul

În iarnă, Miguel Constantinescu a fost adus de Adrian Mititelu la FCU Craiova. Totuși, jucătorul nu a debutat pentru echipa din Bănie și a ales să plece la Petrolul.

Miguel Estefano Constantinescu (20 ani) este noul jucător al Petrolului Ploiești, tânărul mijlocaș semnând cu clubul nostru un contract valabil pentru următoarele două sezoane.

Născut în Portugalia, la Lagos, dar având ambii părinți români, Miguel Constantinescu și-a făcut junioratul la puternica academiei a Benficăi Lisabona, parcurgând grupele rezervate tuturor categoriile de vârstă, de la U15 și până la U19.

Reclamă
Reclamă

Sezonul 2023-2024 l-a găsit la FC Vizela, evoluând pentru echipele U19 și U23, iar la începutul acestui an a semnat cu U Craiova 1948, neapucând, însă, să debuteze la echipa olteană.

Având dublă cetățenie, română și portugheză, Constantinescu este, astfel, eligibil pentru reprezentativele de juniori ale României, el având, deja, selecții la naționalele U17 și U19.”, au notat oficialii de la Petrolul.

Marian Huja a plecat de la Petrolul

Colaborarea dintre FC Petrolul Ploieşti şi Marian Huja s-a încheiat, la aproape cinci ani distanţă de la momentul în care fundaşul central româno-portughez semna primul său angajament cu clubul prahovean.

Reclamă

Pentru Marian Huja urmează o nouă provocare, el transferându-se la gruparea poloneză Pogon Szczecin.

“Mulţumim, Marian Huja!

Colaborarea dintre FC Petrolul Ploiești și Marian Huja se încheie aici, la aproape cinci ani distanță de la momentul în care fundașul central româno-portughez semna primul său angajament cu clubul nostru! Pentru Marian Huja urmează o nouă provocare, el transferându-se la gruparea poloneză Pogon Szczecin.

Sosit în toamna lui 2020 la Ploiești, Huja a fost unul dintre jucătorii importanți ai lupilor pe parcursul ultimelor sezoane, îmbrăcând de 127 de ori tricoul „galben-albastru”. A jucat cu Petrolul atât în liga secundă, cât și pe scena primului eșalon, ajungând, ca urmare a evoluțiilor sale, și în atenția selecționerului primei reprezentative.

Mulțumim, Marian Huja, și mult succes în cariera ta!”, a transmis Petrolul pe contul oficial de Facebook.

FRF a început, recent, demersurile pentru ca Marian Huja să poată deveni eligibil pentru a evolua pentru naţionala României, sub comanda selecționerului Mircea Lucescu.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:26
Cursa Marelui Premiu din Las Vegas LIVE VIDEO (06:00, Antena 3 CNN și AntenaPLAY). Lando Norris, în pole-position
17:01
Pierdere mare pentru Rapid înainte de CFR Cluj. Un titular s-a accidentat
17:00
UTA – U Cluj 0-2. “Șepcile roșii”, victorie la Arad. Primul meci fără gol primit de la venirea lui Bergodi
16:56
Ionuț Radu a închis poarta în ultimul meci jucat de Celta Vigo. Nota primită de portarul român
16:39
Atacuri suburbane între doi grei din fotbalul românesc din cauza lui Lucescu: “Puteai să mori la 31 de ani”
16:37
Denis Drăguș, transfer surprinzător în afara Turciei! Ce antrenor a pus ochii pe român
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 4 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 5 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și