Decizia luată de UEFA după moartea lui Diogo Jota

Publicat: 3 iulie 2025, 16:38

Comentarii
Decizia luată de UEFA după moartea lui Diogo Jota

Fani Liverpool îmbrăcaţi cu tricouri cu Diogo Jota - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

UEFA a anunţat că joi şi vineri, la începutul tuturor meciurilor din cadrul Campionatului European de Fotbal Feminin, se va ţine un minut de reculegere în memoria lui Diogo Jota. Una dintre confruntări, Spania – Portugalia, programată la ora 22.00, va fi arbitrată de Iuliana Demetrescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Se va ţine un minut de reculegere în memoria lui Diogo Jota, care a murit împreună cu fratele său într-un accident rutier în Spania, a anunţat UEFA.

Decizia luată de UEFA după moartea lui Diogo Jota

Instituţia europeană, care s-a declarat „profund îndurerată”, a acceptat astfel o solicitare din partea Federaţiei Portugheze de Fotbal. „Federaţia Portugheză de Fotbal şi întreg fotbalul portughez sunt devastate de moartea lui Diogo Jota şi a fratelui său André Silva, survenită în această noapte în Spania”, a scris pe Facebook preşedintele forului, Pedro Proença.

„Mult mai mult decât un jucător fantastic, cu aproape 50 de selecţii în echipa naţională A, Diogo Jota era o persoană extraordinară, respectată de toţi colegii şi adversarii săi”, a adăugat el.

„Am pierdut doi campioni”, a continuat Proença. „Dispariţia lui Diogo şi André Silva reprezintă pierderi ireparabile pentru fotbalul portughez.”

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește Cristiano Ronaldo să marcheze la acest Campionat Mondial?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:43

Suma la care trebuie să renunțe Denis Drăguș, pentru a semna cu FCSB. Gigi Becali a dat toate detaliile

13:35

Programul Marelui Premiu al Austriei. Cursa e duminică, în direct pe Antena 1 și AntenaPLAY (15:45)

13:06

Noul șef al fotbalului italian a ales selecționerul! Numele uriaș dorit pe banca Squadrei Azzurra

13:01

Transferul de 50 de milioane € dorit de Chivu la Inter intră în linie dreaptă. Toate detaliile mutării

12:36

Mihai Stoica a numit echipa de start a FCSB-ului, pentru sezonul viitor. Cine îl va înlocui pe Darius Olaru

12:23

Ferrari și Red Bull pregătesc upgrade-uri importante în Austria

1 Transfer pregătit de Universitatea Craiova. O nouă mutare de Liga Campionilor 2 Denis Drăguş, liber spre FCSB. Anunţul din Turcia care îi dă speranţe lui Gigi Becali 3 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 4 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 5 Fostul fotbalist de la FCSB a recunoscut un adevăr dureros: „Din cauza drogurilor mi-am pierdut cariera” 6 Mesajul lăsat de iranieni în vestiar pentru Donald Trump şi americani
Citește și