Directorul executiv al clubului Bayern Munchen, Max Eberl, a promis sprijinul deplin al clubului pentru jucătorul naţionalei Germaniei, Jamal Musiala, în urma fracturii de peroneu suferită în sferturile de finală ale Cupei Mondiale a Cluburilor, împotriva lui Paris Saint-Germain.
“Vom fi pur şi simplu acolo pentru el ca o familie, pentru a-l sprijini, pentru a-l ghida în recuperarea sa, care cu siguranţă nu va fi uşoară”, a declarat directorul sportiv al echipei Bayern.
“Jamal Musiala este distrus!”
Estimările medicilor sunt că Musiala va lipsi până la cinci luni, deşi nu a fost încă efectuată o evaluare completă înainte de o operaţie. Potrivit unor investigaţii imagistice, şi ligamentele gleznei ar fi afectate.
“Jamal este foarte, foarte afectat, efectiv este distrus”, a menţionat Eberl, care nu a precizat unde va fi efectuată operaţia.
Jamal Musiala, care a suferit o accidentare gravă la glezna stângă, a fost scos pe targă cu câteva secunde înainte de pauza sfertului de finală al Cupei Mondiale a Cluburilor dintre PSG şi Bayern Munchen, sâmbătă seara, la Atlanta.
Jucătorul german în vârstă de 20 de ani s-a prăbuşit în careu după ce s-a ciocnit violent cu portarul Gianluigi Donnarumma, care ieşise să reţină mingea. Piciorul său a fost prins sub greutatea portarului care a căzut chiar pe glezna atacantului.
Musiala a fost imediat înconjurat de numeroşi jucători şi personal medical, fiind apoi înlocuit de Serge Gnabry.
“Situaţia lui Jamal a fost una nefericită, am văzut cu toţii ce s-a întâmplat. Sperăm că nu va fi foarte grav şi că se va recupera cât mai repede”, a declarat antrenorul său, Vincent Kompany, după meci.
Paris Saint-Germain, deţinătoarea Ligii Campionilor europeni, s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, competiţie găzduită de Statele Unite, sâmbătă, după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 2-0 (0-0), pe Mercedes-Benz Stadium din Atlanta.
- Reacţia lui Dan Nistor după calificarea lui U Cluj în play-off: “Merităm”! Ce a spus despre titlu
- Laszlo Balint, la pământ după ce Oțelul a fost umilită de U Cluj: „Să înțelegem realitatea”
- “Nebunie” pe Cluj Arena după calificarea lui U în play-off! Jucătorii lui Bergodi au sărbătorit cu fanii
- Cum mai poate prinde FCSB play-off-ul, după ce U Cluj a învins-o pe Oțelul. Șanse tot mai mici pentru campioană
- U Cluj – Oţelul 4-0. Echipa lui Bergodi s-a calificat în play-off în stil mare! Show total cu gălăţenii

































