Închide meniul

Elias Charalambous a analizat-o pe Shkendija, înaintea primei manșe din turul 2 al Champions League: “Are calitate”

Alex Ioniță Publicat: 21 iulie 2025, 19:50

Comentarii
Elias Charalambous a analizat-o pe Shkendija, înaintea primei manșe din turul 2 al Champions League: Are calitate

AntenaSport

Elias Charalambous a vorbit la conferința de presă premergătoare partidei Shkendija – FCSB, prima manșă a „dublei” din turul 2 al preliminariilor Champions League. Duelul este programat marți, de la ora 21:30.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul retur, FCSB – Shkendija, va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY pe 30 iulie, de la ora 20:30.

Ce a spus Elias Charalambous despre Shkendija înaintea primei manșe din turul 2 al preliminariilor Champions League

În opinia lui Elias Charalambous, Shkendija este o echipă de calitate, care le-ar putea pune probleme roș-albaștrilor la turul din Macedonia de Nord.

Antrenorul de la FCSB a dat de înțeles că duelul va fi unul dificil, însă a dat asigurări că jucătorii săi vor da totul pe teren, pentru a obține un rezultat pozitiv.

“Este al 2-lea nostru meci în deplasare, în Europa. Vom încerca să ne calificăm. Mâine avem prima repriză. Am venit aici cu moralul sus, după meciul cu Petrolul. O să fim din ce în ce mai buni, vrem să obținem un rezultat pozitiv.

Reclamă
Reclamă

(n.r. Despre canicula din Macedonia de Nord) Suntem obișnuiți, și în cantonamentul din Olanda a fost cald. Suntem obișnuiți cu o astfel de vreme.

(n.r. Despre absențe) Avem o echipă bună, ați văzut și în ultimul meci câte ocazii am avut. Este un semn bun. Avem soluții pentru a ne rezolva problemele.

Shkendija este o echipă care a câștigat campionatul. Orice echipă campioană are calitate. Ne așteptăm la un meci greu mâine, dar ne concentrăm pe noi. Trebuie să ne facem jocul, să respectăm adversarul și să jucăm mai bine.

Reclamă

După ce câștigăm meciuri avem un moral mai bun. Din punctul meu de vedere avem calitate, toți jucătorii au calitate. Această echipă va arăta din ce în ce mai bine!”, a spus Elias Charalambous, la conferința de presă.

Mihai Stoica a reacționat după ce FCSB și-a aflat posibilele adversare din turul 3 al UCL

Mihai Stoica a oferit prima reacție după ce FCSB și-a aflat posibilele adversare din turul 3 al preliminariilor Champions League. Oficialul roș-albaștrilor a vorbit deschis și a dat un verdict, despre eventuala „dublă”.

În cazul în care va trece de campioana Macedoniei de Nord, Shkendija, FCSB se va duela, în turul 3, cu câștigătoarea „dublei” dintre Shelbourne, din Irlanda, și Qarabag, din Azerbaidjan.

„Dubla” menționată o are ca mare favorită pe Qarabag, echipă care s-a duelat cu FCSB în grupa principală din Europa League, în stagiunea precedentă. La momentul respectiv, campioana României s-a impus, în deplasare, cu scorul de 3-2.

Mihai Stoica a făcut însă apel la calm și a transmis că FCSB nu se gândește încă la un eventual duel cu Qarabag, având în vedere că nu a trecut, momentan, de Shkendija.

Totuși, oficialul campioanei a transmis că, în opinia sa, o posibilă „dublă” cu Qarabag ar fi una de „care pe care”.

“Îi ştim (n.r. Qarabag), e care pe care. Am jucat acolo, n-am jucat extraordinar, am jucat fără Chiricheş şi fără Olaru.

Dar am beneficiat de şansă şi nu ştiu dacă te întâlneşti de două ori cu aceeaşi şansă.

Însă e un adversar care n-are jocuri în picioare, care începe competiţia internă pe 15 august. Până la meciurile cu noi, în situaţia în care, subliniez, ne calificăm.

Noi n-am trecut de Shkendija, trebuie să ne prezentăm bine mâine”, a spus Mihai Stoica, citat de orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:04 9 sept.
Kosovo, fosta adversară a României din Liga Naţiunilor, a produs surpriza preliminariilor Campionatului Mondial!
0:00 9 sept.
Cipru – România, 21:30, LIVE TEXT. Meci crucial pentru tricolori în preliminariile World Cup 2026
23:46
Ilie Dumitrescu l-a criticat pe Gigi Becali: “Cum să faci aşa ceva?”
23:45
Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup
22:30
E gata! Dani Coman a anunţat ce se întâmplă cu Mario Tudose, după negocierile cu FCSB: “Am încheiat discuţiile”
22:30
Mihai Pintilii a spus ce s-a întâmplat la singurul antrenament al FCSB-ului la care a participat Gigi Becali
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 3 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Probleme pentru Lamine Yamal, după ce Spania a dat recital cu Turcia. Ce s-a întâmplat la plecarea din stadion 6 Programul etapei a 10-a din Liga 1. Surpriză privind meciul FCSB-ului cu Botoşani
Citește și