Astfel, în fiecare secundă a existenţei lui, miliardarul american câştigă 380 de dolari. Faţă de anul trecut, el a adăgat la avere 32 de miliarde de dolari. Chiar şi aşa, el este depăşit de Elon Musk şi Jeff Bezos.
Bill Gates a înfiinţat Microsoft în 1975
Bill Gates a înfiinţat Microsoft în 1975, alături de Paul Allen, prietenul său din copilărie. Iniţial o firmă mică din Albuquerque, a devenit apoi cea mai mare companie de software, la nivel internaţional.
Gates a renunţat la funcţia de preşedinte al companiei cu 7 ani în urmă. Din primăvara lui 2020, acesta şi-a dedicat timpul activităţilor filantropice, de combatere a încălzirii globale.
Bill Gates, aproape să o preia pe Liverpool
Bill Gates a fost foarte aproape să devină deţinătorul lui Liverpool. Americanii Gillett şi Hicks au cumpărat clubul de pe Anfield în 2007, dar au avut mari probleme financiare în 2010.
Aceştia au fost nevoiţi să se despartă de club, iar atunci i-au făcut o ofertă şi lui Gates, care ar fi refuzat-o însă. Liverpool a fost vândut atunci către Fenway Sports Group, pentru 300 de milioane de lire sterline.
- Bill Gates are o avere de 134 de miliarde de dolari
- Fondatorul Microsoft a fost aproape de cumpărarea clubului Liverpool
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce au putut spune americanii despre Ion Ţiriac: “Aţi auzit vreodată de el?”
- Milionarul român care are 9 copii cu 4 femei diferite, dezvăluiri şoc: “Sunt condamnat!” Câţi bani cheltuie în vacanţă
- Milionarul de 34 de ani care construieşte un castel în România refuză să se întoarcă la “prima dragoste”
- Ce preţuri are Rică Răducanu la restaurantul său de pe litoral. Cu cât au crescut faţă de 2024: “Am pensie mică”
- Ce a putut păţi în Turcia un celebru milionar român: “Ne-am pus toţi pe burtă”