Mai mult, jurnaliştii de la Il Mesaggerro, citaţi de rotalianul.com, scriu că "îngrijitoarele românce care se întorc la locul de muncă după vacanțe sau după ce au plecat în ultimele luni pentru a nu rămâne blocate în Peninsulă, nu sunt supuse niciunui control".
"Nu există reguli care să protejeze familiile, iar acești lucrători vin în contact direct cu subiecți fragili”, a spus Andrea Zini, vicepreședinte Assindatcolf, Asociația națională a angajatorilor casnici. Acesta cere o testare în masă a femeilor care vin la muncă în Italia.
„Am luat în considerare testarea acestor lucrătoare și am solicitat ajutorul Ministerului Sănătății pentru a monitoriza situația”, a mai adăugat vicepreședinte Assindatcolf.
În ultimele 24 de ore, în România s-au raportat 1.030 de cazuri noi de coronavirus.
- Tun financiar dat de milionarul român, coproprietar la cel mai tare restaurant din Dubai. Suma câştigată
- Milionarul român cu 3 pensii „dă din casă”! Ce „are interzis” de Paşte. Anunţ surpriză
- Milionarul român, şocat de moartea lui Aaron Boupendza! Mărturia dureroasă a acestuia. Unde s-au văzut
- „O ruină” Ce avere poate avea acum prietenul lui Ilie Năstase, după ce a cunoscut declinul!
- Elias Charalambous, mesaj superb pentru fiica sa fotomodel, care a împlinit 22 de ani. Cât de frumoasă este Andriana