"Taică-tu e și îngropat deja". Scene ireale în România. Au îngropat din greşeală altă persoană: "Ar fi fost identificat după greutate"

Antena Sport Publicat: 30 mai 2020, 11:33

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Atunci când le-a spus medicului și asistentei de acolo pentru ce a venit, aceştia au rămas blocaţi. Iar după o pauză lungă, i-au zis bărbatului să revină mai târziu, pentru că a intervenit o problemă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înainte de a ieşi din curtea spitalului, portarul spitalului, căruia i-a povestit întâmplarea, i-a spus faptul că tatăl lui a fost deja îngropat. "Taică-tu e și îngropat deja", i-a săpus acesta. 

După o oră de așteptare, un polițist l-a anunțat că vor merge împreună spre cimitirul din Câmpulung Moldovenesc, pentru a asista la dezgroparea unei persoane care a fost înmormântată recent. Iar după alte două ore, Cosmin Cramer şi poliţistul au mers la morga Spitalului din Câmpulung Moldovenesc. Aici, bărbatul a fost pus să identifice persoana dezhumată: era tatăl lui. Fusese înmormântat într-un sac, cu aceleași haine cu care plecase la pădure, conform suceavalive.ro.

"Tatăl meu a fost confundat cu o persoană care murise pe străzile din Câmpulung, care nu avea posibilităţi financiare şi pe care rudele apropiate n-ar fi vrut să-l îngroape. Până la urmă un bărbat care, vrând să facă un bine, a luat doi nepoţi ai mortului şi a venit la spital ca să preia trupul neînsufleţit şi să-l îngrope. Nepoţii nici n-ar fi deschis sacul, ar fi identificat mortul după greutate. „Omul acela avea COVID-19 şi trebuia îngropat în consecinţă”, a spus Cosmin.

Petru Cramer, bărbatul din Vatra Moldoviței (Suceava) care a murit joi avea 49 de ani. Conform certificatului medical constatator al decesului pe care familia l-a primit azi, el avea un edem pulmonar şi suferea cu inima.

Reclamă
Reclamă

Sunt decedați aduși din exterior, iar noi nu-i controlăm. Nu-i treaba noastră. Nu avem nicio legătură cu asemenea cazuri. Această morgă este în structura spitalului. Există niște încăperi care aparțin Medicinei Legale și o cameră pentru morții noștri. N-am de unde să știu ce s-a întâmplat. Pacienții nu pot fi luați oricând, fără certificat de deces. Eu vineri am fost la serviciu, dar n-am fost anunțat de nimeni. Nu-s morții noștri”, a spus managerul spitalului din Câmpulung Moldovenesc, Adrian Cosinschi.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:22

Russell, gata de o nouă luptă cu Antonelli după ce a obținut pole-ul pentru cursa din Canada: “Știm ce avem de făcut”

0:09

Daniel Pancu, dezvăluire şocantă! Cine a încercat să-i impună jucători în echipa de start: “Domnul r***t, el m-a sunat!”

0:00

VIDEOGeorge Russell va pleca din pole-position în Marele Premiu al Canadei. Cursa e duminică (LIVE VIDEO, 23:00)

0:00

Daniel Pancu, atac furibund la Varga şi Mureşan: “Dacă m-aş apuca eu să vorbesc, ferească Dumnezeu!” E aproape de Rapid!

23:44 23 mai

VIDEONorvegia – Suedia 3-2, la Campionatul Mondial de Hochei. Victorie fabuloasă în derby-ul nordic

23:43 23 mai

Bayern Munchen a “demolat-o” pe Stuttgart și a câștigat Cupa Germaniei. Harry Kane, în istorie

1 UPDATEJucătorul lui Dinamo a negat informațiile privind plecarea sa după meciul cu “U” Cluj: “Nimic adevărat” 2 Şi-a anunţat retragerea din fotbal după barajul Chindia – Farul 3 Ioan Varga a făcut anunţul despre Edi Iordănescu la CFR Cluj la miezul nopţii 4 Daniel Pancu s-a înțeles cu Rapid! Toate detaliile mutării după două ore de negocieri cu Dan Șucu 5 Acţionari noi pentru Universitatea Craiova. Mihai Rotaru a dezvăluit totul: “Oameni cu decenţă” 6 Gigi Becali l-a sunat pe MM Stoica şi i-a decis soarta jucătorului de la FCSB: “I-am spus!”
Citește și