Clujeanul Simone Tempestini va lua startul în prima etapă din Campionatul European de Raliuri

Antena Sport Publicat: 22 iulie 2020, 15:24 / Actualizat: 11 mai 2021, 20:31

Comentarii
Clujeanul Simone Tempestini va lua startul în prima etapă din Campionatul European de Raliuri

Tempestini

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Un total de 90 de echipaje s-au înscris la  Rally di Roma Capitale 2020, dintre acestea, nu mai puțin de 46 urmând să concureze pe modele R5, de ultimă generație. Simone, care îl va avea copilot pe Sergiu Itu, va lua startul pe o Skoda Fabia R5.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipajul de la Napoca Rally Academy are ca principal obiectiv pentru acest sezon câștigarea titlului european la juniori (n.n. Sub 28 de ani), la 4 ani după ce Simone devenea primul român campion mondial la juniori în WRC (n.n. World Rally Championship).

”Avem încredere în capacitățile noastre. Suntem mult mai experimentați și pe plan internațional, așa că ne dorim să bifăm o nouă performanță pentru România”, a spus Tempestini înainte de plecarea spre Roma.

Printre cei care s-au înscris la raliul din Italia se mai numără  norvegianul Oliver Solberg (Volkswagen Polo GTI R5), fiul legendarului Petter Solberg, dublul campion european Giandomenico Basso, campionul continental din 2018, rusul Alexey Lukyanuk, și irlandezul irlandezul Craig Breen, campionul WRC Academy.

La ultima lor participare la Rally di Roma Capitale, în sezonul 2017, pe când ambii aveau 22 de ani, Tempestini și Itu au terminat pe locul 5 la general. 

Reclamă
Reclamă

Cei doi ajung în Capitala Italiei cu moralul ridicat după ce în weekend s-au impus clar în a doua etapă din Campionatul Național de Raliuri Betano, desfășurată în județele Brașov și Harghita.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica Universitatea Craiova într-o grupă europeană după ce a luat eventul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:53

Mirel Rădoi transferă de la U Cluj. Șumudică l-a dat de gol: “Să vă dau o informație”

12:43

Foto„Nebunie” înaintea ultimei etape: acum doi ani s-au bătut la titlu cu Real și Barça, acum sunt la un pas de retrogradare

12:40

Acord între Real Madrid și Jose Mourinho. Semnează pe două sezoane!

11:55

Cui îi datorează Craiova titlul, lui Coelho sau lui Mirel Rădoi? Verdictul lui Sorin Cârțu: “Un merit foarte”

11:45

Antoine Griezmann le-a cerut scuze fanilor lui Atletico pentru că a jucat la rivala Barcelone: “Am făcut o greşeală”

11:24

Sperietură pentru PSG înainte de finala Champions League: s-a accidentat Ousmane Dembele

1 Ce l-a iritat pe Alex Chipciu la final: “Să nu mă mai chemaţi!” 2 Surpriza pregătită de Filipe Coelho pentru primul 11 al Universităţii Craiova, la meciul de titlu cu U Cluj 3 FotoUniversitatea Craiova, noua campioană a României! Imagini fantastice de la sărbătoarea de titlu a oltenilor 4 Marcel Bîrsan l-a eliminat pe Mendy. Şi Nistor trebuia să vadă “roşu”! 5 Jackpot pentru Universitatea Craiova după ce a câştigat titlul! Câţi bani intră în conturile lui Mihai Rotaru 6 UPDATEXabi Alonso a semnat şi a fost prezentat oficial la Chelsea. Când va prelua echipa
Citește și