Dinamo, sancționată pentru bannerul rasist de la meciul cu Rapid

Radu Constantin Publicat: 1 aprilie 2026, 15:47

Comentarii
Dinamo, sancționată pentru bannerul rasist de la meciul cu Rapid

Fanii lui Dinamo, în timpul unui meci/ Hepta

Dinamo a fost sancționată de Comisia de Disciplină, după incidentele petrecute la derby-ul cu Rapid Bucuresti, din prima etapă a play-off-ului. „Câinii” au primit o amendă de 25.000 de lei, în urma afișării unui banner rasist.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mesajul „Ieri în robie, azi în galerie”, afișat de o parte a suporterilor dinamoviști, a stârnit un val de reacții negative în spațiul public. Situația a devenit și mai tensionată după ce Asociatia Partida Romilor Pro-Europa a depus plângeri oficiale la Parchetul General, CNCD și FRF.

În urma scandalului, și clubul Dinamo a reacționat prompt, delimitându-se de comportamentul fanilor și condamnând public mesajul afișat în tribune.

Sancțiunea este mai blândă comparativ cu cea primită de Rapid, care va juca un meci fără spectatori și a fost amendată cu 60.000 de lei pentru alte incidente din același meci.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ştim toate echipele calificate la World Cup 2026. Cine va câştiga trofeul?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:50

Filipe Coelho a semnat! Anunţul despre antrenorul Universităţii Craiova: “Mult succes”

17:49

Scandal în Senat pe legea alcoolului în stadioane! Ședința, suspendată după ce parlamentari au plecat din sală

17:35

Cum a ajuns Rapid să-i plătească lui Dan Petrescu 120.000 de euro ca să nu piardă licența de Europa

17:34

Lumea fotbalului aplaudă Japonia. Ce au făcut fanii la finalul meciului câștigat pe Wembley

17:16

“Intolerabil. Lipsă de respect”. Lamine Yamal a rupt tăcerea după scandările rasiste din Spania – Egipt

16:59

Programul etapelor a 5-a și a 6-a din play-off și play-out. Când se joacă Dinamo – Rapid și Craiova – Rapid

1 EXCLUSIV“Ne facem de râs, e o ruşine” Andrei Raţiu a răspuns şi acuzaţiilor la adresa lui legate de Mircea Lucescu! 2 EXCLUSIVFRF a anunţat oficial numirea unui nou selecţioner în locul lui Mircea Lucescu: “Sper să avem succes” 3 Prima plecare de la FCSB. Mirel Rădoi a decis să renunţe la jucătorul de naţională 4 Declaraţia incredibilă a preşedintelui Federaţiei Italiene după dezastrul din Bosnia! Jignire uriaşă 5 Rapid reuşeşte două “transferuri” de la CFR Cluj. Bilaşco nu vine singur în Giuleşti 6 VIDEOSlovacia – România 2-0. Un autogol și o gafă monumentală decid ultimul meci din mandatul lui Mircea Lucescu
Citește și