Erling Haaland a reuşit ceea ce nu au putut Messi şi Ronaldo. Performanţa incredibilă reuşită de atacantul norvegian în Sevilla – Borussia Dortmund

Iulian Focșăneanu Publicat: 17 februarie 2021, 19:51

Profimediaimages

Erling Haaland a înscris două goluri în prima repriză a meciului Sevilla - Borussia Dortmund

Norvegianul a devenit primul jucător care marchează 17 goluri în primele 13 apariţii în Liga Campionilor. Nici măcar Lionel Messi sau Cristiano Ronaldo nu au reuşit aşa ceva.

Erling Haaland a stabilit un nou record în UEFA Champions League

Haaland a punctat după o fază încântătoare (27). I-a pasat lui Sancho, acesta i-a trimis mingea înapoi, iar noul star al fotbalului mondial l-a învins pe Bounou. Erling contribuise şi la golul de 1-1. I-a pasat lui Dahoud, care a marcat cu un şut fabulos (19).

Norvegianul şi-a continuat recitalul şi a reuşit "dubla" până la pauză. A ajuns astfel la 8 goluri în această ediţie a UEFA Champions League şi este golgheterul la zi al competiţiei. De 10 ori a marcat pentru Dortmund în Ligă.

Erling Haaland, dorit de Real Madrid

Mino Raiola, unul dintre cei mai influenţi agenţi de jucători, poate face afacerea anului în fotbalul mondial. Starul celor de la Dortmund, Erling Haaland, poate ajunge la Real Madrid.

Borussia Dortmund a raportat în ultimul an pierderi de 75 de milioane de euro şi ar putea apela la vanzarea unor jucători pentru a echilibra balanţa financiară. Astfel, unul dintre jucătorii care ar putea fi vânduţi ar fi chiar starul echipei, norvegianul Erling Haaland, jucător impresariat de Mino Raiola.

Real Madrid e gata să ofere 90 de milioane de euro, plus încă doi jucători: Luka Jovic și Mariano Diaz.

Haaland este în vizorul celor de la Real Madrid mai mult ca niciodată”, au scris spaniolii, despre atacantul care a înscris 23 de goluri în cele 23 de meciuri jucate pentru Dortmund.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”