Keyta a fost la un pas să plece în Turcia. Valeriu Iftime acceptase oferta de 150.000 de euro a lui Goztepe, dar mutarea a picat pe ultima sută de metri. Jucătorul de 26 de ani a rămas în România şi s-a răzbunat pe Dinamo.
Hamidou Keyta a dat recital în meciul FC Botoşani – Dinamo
Keyta a avut nevoie de numai 53 de secunde pentru a marca în poarta "câinilor". A profitat de eroare incredibilă a portarului advers! Mihai Eşanu a lăsat mingea să îi treacă printre mâini, iar vârful Botoşaniului a acceptat cadoul şi a înscris cel mai uşor gol din carieră.
Aflat într-o dispoziţie excelentă, Hamidou a făcut diferenţa şi în minutul 23, când s-a distrat cu defensiva adversă şi i-a pasat decisiv lui Ongenda. Conaţionalul său a avut o execuţie spectaculoasă şi a făcut 2-0.
Keyta nu s-a oprit şi a reuşit "dubla", din penalty. A trimis imparabil de la punctul cu var şi a făcut uitat conflictul cu conducerea. Francezul şi-a forţat plecarea de la Botoşani şi chiar a părăsit cantonamentul înaintea meciului cu FC Argeş, de pe 14 ianuarie.
Pentru Hamidou a fost primul meci jucat în 2021. A înscris în 7 dintre ultimele 8 partide în care a fost trimis pe teren de Croitoru. Atacantul Botoşaniului a ajuns la 11 goluri în Liga 1 şi a arătat că este capabil să îl prindă din urmă pe golgheterul campionatului României, Dennis Man (14 goluri).
- Atacantul francez a dat recital cu Dinamo
- A ajuns la 11 goluri stagionale
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Gică Hagi s-a răzgândit! Decizia luată înainte de Turcia – România, meciul crucial al tricolorilor
- Turcii au anunţat primul 11 al lui Montella pentru meciul cu România. Rol uriaş pentru Arda Guler
- Victor Angelescu, declaraţia care îl va enerva pe Gâlcă: “Daniel Pancu e un antrenor foarte valoros”
- Gazzetta dello Sport a dat verdictul: cu ce scor se termină Turcia – România
- Premier League ar putea avea 7 echipe în Liga Campionilor, în sezonul 2026-2027


































