Închide meniul

Românii au început anul alături de Antena 1. Staţia s-a impus ca lider de piaţă la nivelul întregii zile, pe toate segmentele de public

Antena Sport Publicat: 2 ianuarie 2021, 12:11

Comentarii
Românii au început anul alături de Antena 1. Staţia s-a impus ca lider de piaţă la nivelul întregii zile, pe toate segmentele de public

Antena 1, lider de audienţă

Astfel, continuarea Revelionului Starurilor 2021 (02:00 – 04:04), reluarea Show şi-aşa, Observatorul dimineţii, filmele de peste zi, dar şi reluarea Revelionului prezentat de Dan Negru au fost prima opţiune a românilor şi au condus staţia în fruntea clasamentelor de audienţă. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, pe 1 ianuarie, Antena 1 s-a impus ca lider detaşat de audiență pe parcursul întregii zile (02:00-26:00), pe toate categoriile de public. Pe publicul comercial din mediul urban cu vârste cuprinse între 18-49 de ani, Antena 1 a înregistrat o medie de audiență de 4.1 puncte de rating și 19.3% cotă de piață.

Şi la nivel urban, Antena 1 a fost prima opţiune a telespectatorilor, cu o medie de audienţă de 4.1 puncte de rating şi 15.2 cotă de piaţă. Ierarhia se păstrează şi la nivelul întregii ţări, când postul a obţinut o medie de audienţă de 4.8 puncte de rating şi 16.4 cotă de piaţă. 

Telespectatorii au preferat programele speciale ale Antenei 1, încă de la primele ore ale dimineţii. Astfel, aceştia au rămas alături de Dan Negru pe toată perioada difuzării programului Revelionul Starurilor 2021, intervalul 02:00 -04:04 fiind şi el lider incontestabil de audienţă, pe toate segmentele de public.

Astfel, programul şi-a păstrat supremaţia la nivelul publicului comercial din mediul urban, cu vârste cuprinse între 18 si 49 de ani, Revelionul Starurilor – 2021 (02:00 – 04:04) înregistrând pe acest segment de public 5.9 puncte de rating și 34.7% cota de piață, de peste 3 ori mai mult față de urmatorul clasat, Pro TV, care a inregistrat 1.8 puncte de rating și 10.4% cota de piață. 

Reclamă
Reclamă

Antena 1, cu show-ul prezentat de Dan Negru, s-a situat pe primul loc și la nivelul publicului din mediul urban, cu 7.1 puncte de rating și 34.1 cota de piață, la o distanță apreciabilă de PRO TV, clasat abia pe locul 3 cu doar 1.3puncte de rating și 6 cota de piață, după România Tv, cu 2.7 puncte de rating si 12.9% cota de piaţă. Antena 1 a condus în topul audienţelor şi la nivelul publicului din toată ţara, cu o medie de 8.9 puncte de rating şi 40.1% cota de piaţă, urmată de România TV cu 2.6 puncte de rating şi 11.9% cota de piaţă, Antena Stars, cu 1.1 puncte de rating şi 5 cota de piaţă şi Pro TV cu 1.1 puncte de rating şi 4.8% cota de piaţă. 

Românii au ales primele ştiri din noul an tot la Antena 1. Astfel, Observatorul dimineţii s-a impus ca lider detaşat de audienţă, pe toate segmentele de public, înregistrând, pe publicul comercial din mediul urban, cu vârste cuprinse între 18 şi 49 de ani o medie de 1.7 puncte de rating şi 32.9% cota de piaţă, urmat de Pro TV cu 1 punct de rating şi 18.2% cota de piaţă. 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:22
Noua țintă a lui Gigi Becali. Presa din străinătate a aflat totul: „E urmărit de FCSB”
16:13
Două reveniri importante în lotul Universității Craiova, pentru meciul de la Atena! Oltenii înfruntă AEK
15:51
Ce se întâmplă cu 2.5 miliarde de euro după ce Roman Abramovich a vândut Chelsea
15:15
Premii record la World Cup 2026! Câţi bani poate câştiga România dacă ajunge în grupe. Sumă uriaşă pentru campioană
14:56
Gigi Becali a ofertat un mare dinamovist pentru a fi antrenor la FCSB. Dezvăluire incendiară
14:51
Carlos Alcaraz s-a despărţit de antrenorul Juan Carlos Ferrero! Anunţ şoc în tenis: “E o zi dificilă”
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 4 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 5 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el 6 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!”
Citește și