Închide meniul

Cavani a pățit-o ca și Colțescu, dar a primit o susținere impresionantă! ”O gravă nedreptate! Și-au arătat ignoranța în acest subiect”

Antena Sport Publicat: 2 ianuarie 2021, 12:04

Comentarii
Cavani a pățit-o ca și Colțescu, dar a primit o susținere impresionantă! ”O gravă nedreptate! Și-au arătat ignoranța în acest subiect”

Edinson Cavani, super-gol la Manchester United

Edinson Cavani primește un sprijin neașteptat în timpul scandalului său cu Federația Engleză de Fotbal. Suspendat trei meciuri pentru că a scris cuvântul ”negrito” pe contul său de Instagram, atacantul a fost apărat de Academia Uruguayană de Litere.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Organizația l-a apărat pe jucătorul naționalei Uruguayului, caracterizând suspendarea de trei meciuri pe care a primit-o drept un exemplu de ”lipsă de cunoștințe culturale și lingvistice” din partea fotbalului englez.

”Federația Engleză și-a arătat ignoranța și erorile luând decizia referitoare la folosirea unei limbi, mai ales cea spaniolă, fără a lua în seamă toate complexitățile și conținuturile acesteia.

Cuvintele care se referă la culoarea pielii, greutate și alte caracteristici fizice sunt folosite deseori între prieteni și cunoștințe în America Latină drept o expresie a apropierii”, se arată în comunicatul Academiei de Litere, citat de francezii de la L'Equipe.

Federația britanică l-a suspendat și amendat pe Edinson Cavani

Joia trecută, FA a clasificat limbajul folosit de Cavani pe Instagram drept ”nelalocul său și a adus rușine jocului”, amendându-l pe uruguayan cu 100.000 de lire sterline. Acestuia i-a fost ordonat și să primească un curs față-în-față pentru a evita astfel de comportamente pe viitor. 

Reclamă
Reclamă

Atacantul lui Manchester United a ales să nu conteste acuzațiile menționând respectul pe care îl are pentru Federație și pentru ”lupta împotriva rasismului în fotbal. Inima mea este împăcată deoarece știu că întotdeauna m-am exprimat cu afecțiune prin cultura mea și modul în care trăiesc”, a scris Edinson Cavani pe Twitter.

  • AS.ro LIVE va reveni pe 8 ianuarie 2021 și va putea fi urmărită pe www.as.ro/live
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:43
Prima decizie luată de PAOK, după accidentul tragic din România în care 7 fani și-au pierdut viața
17:36
FotoMesajul patronului lui PAOK, Ivan Savvidis, după tragedia din România în care 7 fani ai echipei sale au decedat!
17:30
Nota primită de Adrian Șut, după cele 14 minute jucate în Al Ittihad Kalba – Al-Ain
17:28
VideoAntena Sport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 27 ianuarie
16:56
Coșmar pentru Marius Ștefănescu! Ce se întâmplă cu fotbalistul pus pe liber de Konyaspor
16:48
Prima ipoteză în cazul accidentului din România, în care 7 fani ai lui PAOK au murit! Posibila cauză a tragediei
1 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 2 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 3 Jucătorul de care se desparte Universitatea Craiova. “Sunt deciziile antrenorului” 4 Chivu și Inter, “ignorați” de Allegri după Roma – Milan 1-1. “Rossonerii” au pierdut teren în lupta la titlu 5 Ofertă de ultimă oră anunţată de Gigi Becali la FCSB: “Mai contează la mine încă 80.000 de euro?” 6 Decizia luată de Petrolul în privința demiterii lui Eugen Neagoe
Citește și