Neluţu Varga, patronul celor de la CFR Cluj, s-a săturat să mai audă de cuvântul faliment. Formaţia din Gruia traversează o perioadă extrem de complicată din punct de vedere financiar, dar conducerea speră să regleze situaţia.
Eliminată din Conference League de Tromso, CFR a pierdut bani importanţi din cupele europene. Pe 14 august, echipa din Gruia a făcut o cerere de deschidere a procedurii de insolvenţă la Tribunalul Cluj.
Neluţu Varga s-a săturat: „Vreau ca lumea să înțeleagă faptul că lucrurile nu sunt atât de negre precum par”
De asemenea, Neluţu Varga a anunţat că un management elveţian se va ocupa de probleme clubului în următoarele luni şi urmează să plătească o mare parte din datorii.
Tocmai din acest motiv, Varga s-a săturat să audă de faliment şi vrea ca toată lumea să ştie că lucrurile nu sunt atât de rele la CFR Cluj precum se crede. El susţine că e nevoie de 3-4 milioane de euro, iar lucrurile se vor rezolva:
„M-am săturat să aud de faliment! Vreau ca lumea să înțeleagă faptul că lucrurile nu sunt atât de negre precum par. Da, avem datorii, dar nu e capăt de lume. La ANAF avem plăți de făcut, dar sunt eșalonate.
Practic, în acest moment, e nevoie de o infuzie de aproximativ 3-4 milioane de euro în club, iar lucrurile se liniștesc din privința asta”, a declarat Neluţu Varga, potrivit digisport.ro.
Antreprenorul elveţian Hendrik Klein va fi numit pe postul de preşedinte al clujenilor, post lăsat liber după plecarea lui Iuliu Mureşan, în această vară.
În prima fază, la CFR Cluj va fi numit noul preşedinte, astfel că întreaga conducere se va schimba. Ulterior, Neluţu Varga ar urma să cedeze toate acţiunile, cel mai probabil la finalul sezonului, după ce situaţia financiară a clubului se va stabiliza.
- Octavian Popescu a împărţit lumea fotbalului în două! Chiar impresarul său susţine că îşi merită salariul de la FCSB: „Fac ceva?”
- Ionuţ Chirilă a numit cel mai bun jucător din Liga 1: „Nu-i nimeni peste el! Tot timpul face altceva”
- Marius Șumudică, gata de primele lovituri la CFR! Îi fură jucătorul lui Rădoi și negociază cu fotbalistul de la Galatasaray
- „Nu mai eşti slugă!” Florin Prunea îl aplaudă pe Octavian Popescu! Ieşirea nervoasă, lăudată: „Bine i-a făcut şi lui Baciu”
- Prima reacţie a lui Alexandru Musi, după ce Dinamo a primit o ofertă de 1.8 milioane de euro pentru el

































