La 44 de ani, ”Nebunul” Abreu a semnat cu cel de-al 30-lea club din carieră!!! ”Voi fi doar jucător, nu și antrenor!”

Antena Sport Publicat: 4 februarie 2021, 12:06

Comentarii
La 44 de ani, ”Nebunul” Abreu a semnat cu cel de-al 30-lea club din carieră!!! ”Voi fi doar jucător, nu și antrenor!”

”Nebunul” Abreu nun se lasă nici la cei aproape 45 de ani. Din contră!

Sebastian ”El Loco” Abreu, în etate de 44 de primăveri, a semnat cu cea de-a 30-a echipă din cariera sa! Este vorba despre Athletic Club, dar nu din Bilbao, ci din San Joao del Rei, din provincia braziliancă Minas Gerais. Ultima grupare la care ”Nebunul” a activat, ca antrenor-jucător, a fost Boston River. Acum, ”Sebas” va lupta în Campionatul Mineiro. ”M-am pregătit dublu pentru a reveni pe gazon”, a declarat el. După vizita medicală, va semna contractul, urmând a intra direct în ”Cartea Recordurilor” pentru ”jucătorul profesionist cu cele mai multe echipe”. Interesant este faptul că ”Sebas” s-a născut în Minas, dar în Uruguay.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform antrenorului de la Athletic Club, Fabi Mineiro, transferul a avut la bază motive sportive. ”L-am urmărit în Uruguay, are grijă de corpul său, se antrenează. L-am urmărit în două partide din prima ligă uruguayană. E un exemplu pentru toți și ne va ajuta mult. Chiar și la vârsta sa, dacă se va mula pe jocul lui Athletic, vom avea numai de câștigat! Este un profesionist!”

Abreu a început în fotbalul mare la Defensor, în Montevideo, în sezonul 1995-1996. A ajuns la Deportivo La Coruna, dar a fost împrumutat extrem de mult de către galicieni. A trecut la River Plate, însă a prins câteva jocuri și în Israel, la Beitar. Plus Real Sociedad și, din nou River. Apoi, Botafogo. Chile, Audax Italiano. Ultima dată a fost la Boston River.

”Nebunul”, care adună 45 de ani pe 17 octombrie, a prins și Campionatul Mondial din 2002, cu naționala Uruguayului, pentru care a strâns 70 de partide, marcând de 26 de ori. Cu această performanță se află la doar cinci goluri distanță de ”zeul” Hector Scarone, cel mai prolific jucător ”celest”, cu 31 de ”bobițe”.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:48

LIVE TEXTKosovo U21 – România U21 0-0. Tricolorii lui Costin Curelea continuă drumul către EURO 2027

20:29

Anglia – Uruguay LIVE SCORE (21:45). Amicale de lux în pauza internațională. Spania, Olanda și Germania joacă și ele

20:14

Andrei Vlad a semnat! Unde a putut ajunge „Messi al portarilor”! Se va bate la retrogradare

19:52

Nicolescu și Kopic au văzut din tribune înfrângerea cu Turcia: „Fotbalul îți arată unde te afli”

19:47

“Ca mielul la tăiere” Tricolorii, atacaţi dur după ratarea Mondialului: “N-avem jucător de 6-7 milioane”

19:25

România U20 – Polonia U20 0-1. Tricolorii, învinşi cu un gol direct din corner! Gafă uriaşă a portarului Sandu

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 VideoMircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat “Il Luce” 3 Turcia – România 1-0. Tricolorii ratează și ultima șansă de calificare la World Cup 2026 4 Mircea Lucescu a decis echipa de start pentru meciul cu Turcia! Revenire importantă în primul 11 5 Mulţumim, Mircea Lucescu! Bine ai venit, Gică Hagi! Viitorul României e în Universul Antena 6 Jucătorul făcut praf de Mihai Stoica după Turcia – România 1-0: “Iar era decar cu numărul 2”
Citește și