Bundesliga | Dortmund, victorie la Leipzig și își consolidează locul doi în clasament. Lewandowski, nou record după meciul Bayern-Freiburg. Toate rezultatele

Antena Sport Publicat: 20 iunie 2020, 15:28

Twitter

Dortmund, victorie la Leipzig și își consolidează locul doi în clasament. Lewandowski, nou record

Borussia a reușit să câștige duelul cu ”taurii” cu 2-0 prin golurile lui Erling Haaland, din minutele 30 și 90+2. Astfel, galben-negrii și-au asigurat pentru al doilea an la rând ”titlul” de vicecampioană, având un avans de șapte puncte față de Leipzig cu o rundă rămasă de disputat.

Lewandowski, nou record stabilit după meciul Bayern Munchen-Freiburg

Robert Lewandowski nu se mai oprește din marcat goluri. Atacantul lui Bayern a înscris o ”dublă” în duelul cu Freiburg și a ajuns 33 de goluri în acest sezon. El a devenit primul fotbalist non-german ce a depășit 31 de reușite într-un singur an în Bundesliga.

Bayern s-a impus la final cu 3-1. Pe lângă golurile lui Lewandowski, Joshua Kimmich deschisese scorul pentru bavarezi, iar pentru oaspeți a înscris Holer.

De asemenea, lupta pentru Liga Campionilor devine din ce în ce mai interesantă. Leverkusen a pierdut cu 2-0 cu Hertha Berlin, iar Borussia Monchengladbach a câștigat cu 3-1 pe terenul retrogradatei Paderborn. Gladbach a urcat pe locul 4, cu 62 de puncte, două mai multe decât Leverkusen. ”Mânjii” sunt favoriți pentru ocuparea ultimei poziții ce duce în Champions League. Vezi AICI clasamentul din Bundesliga.

Rezultatele etapei a 33-a din Bundesliga:

10:08 Andrea Compagno a fost şocat atunci când a văzut clasamentul din Liga 1: „Nu pot să îmi explic” 9:50 Primul jucător dat afară de Dan Petrescu de la CFR Cluj! Neluţu Varga a făcut anunţul: „Nu îl vrea” 9:33 Robert Lewandowski a marcat primul său hat-trick în Spania şi a făcut un anunţ uriaş: „Nu mi-am bătut capul nici măcar o secundă” 9:07 EXCLUSIVDenis Alibec, avertizat de Victor Piţurcă, înainte de revenirea la FCSB: „Va păți exact ca data trecută. De asta să fie convins 8:55 Aryna Sabalenka, revenire senzaţională la Madrid! Campioana en-titre a încheiat seria fabuloasă a lui Danielle Collins 8:30 Lupta dintre Mike Tyson şi Jake Paul va fi considerată meci profesionist 8:22 Dan Petrescu are un contract record la CFR Cluj! Anunţul făcut de Neluţu Varga: „Nu se compară nimeni cu el” 8:14 John Higgins, uriaş la Campionatul Mondial de snooker! E în sferturi după o revenire memorabilă în decisiv. Tabloul complet 7:37 VIDEOBogdan Lobonţ, lăsat cu mâna întinsă de Cristi Săpunaru. Moment ruşinos pentru antrenor, după Rapid – Craiova 1-2 0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” Vezi toate știrile