Îi poate mulţumi Rapidului! Andrei Prepeliţă şi-a amânat retragerea din fotbal după golul marcat de giuleşteni în minutul 90+7 al partidei cu Turris

Antena Sport Publicat: 3 august 2020, 6:38 / Actualizat: 12 mai 2021, 10:12

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Andrei Prepeliţă mai joacă un an pentru FC Argeş

Răsturnarea dramatică de situaţie l-a convins pe Prepeliţă să rămână fidel contractului cu FC Argeş care se întinde pe încă un sezon. "A fost foarte echilibrată lupta, cu echipe de tradiţie, dar noi ne bucurăm că am obţinut promovarea”, a declarat fotbalistul conform digisport.ro

Andrei Prepeliţă: "Până în minutul 90 + 5 era ultimul meu meci"

"FC Argeş e echipa care m-a dat în fotbalul mare, unde am jucat cinci ani până să plec la Craiova. Mă bucur, ăsta a fost obiectivul meu, să vin, să joc. Am făcut un sacrificiu, pentru că nu mă gândeam să joc în Divizia B. Putea să fie şi ultimul meci. Până în minutul 90+5 era ultimul meci”, a mai spus mijlocaşul.

Andrei Prepeliţă, triplu campion al Ligii 1

După ce a debutat pentru FC Argeş Piteşti pe 7 mai 2003 într-un meciu pierdut împotriva echipei Gloria Bistriţa, Prepeliţă s-a transferat împreună cu Ciprian Tănasă la FC Universitatea Craiova în 2007.

Odată cu dezafilierea craiovenilor, mijlocaşul a semnat un contract pe patru ani cu Steaua, alături de care a câştigat 3 titluri de campion al Ligii 1 (2012, 2013, 2014).

Cu evoluţii ulterioare pentru Ludogorets, Rostov şi Concordia Chiajna, Prepeliţă a reuşit să strângă şi 14 meciuri în tricoul echipei naţionale.

10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”