Închide meniul

Veste uriașă pentru Dinamo. Anunțul de ultimă oră făcut de FRF cu privire la obținerea licenței

Valentin Pîrcălabu Publicat: 22 aprilie 2020, 7:53

Comentarii
Veste uriașă pentru Dinamo. Anunțul de ultimă oră făcut de FRF cu privire la obținerea licenței

Anunțuil făcut de FRF

Fanii celor de la Dinamo au început să strângă bani pentru ca echipa să primească licența și pentru sezonul următor. Clubul are nevoie de 180.000 de euro. Inițial, termenul pentru achitarea datoriilor era de 30 aprilie. În contextul prelungirii stării de urgență din România, FRF a cerut UEFA ca termenul de plată al datoriilor să fie până pe 29 mai, informează site-ul frf.ro

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, FRF propune:

  • Amânarea termenului de achitare a datoriilor restante până la data de 29 mai în loc de 30 aprilie 2020 (exclusiv pentru cluburile solicitante de licență pentru Liga 1);
  • Suspendarea analizării criteriului privind datoriile financiare restante către bugetul statului (art. 47 bis) (exclusiv pentru cluburile solicitante de licență pentru Liga 1);
  • Ca urmare a punctului 2, suspendarea criteriului similar prevăzut de art. 61 bis pentru monitorizarea financiară (nu se vor evalua datoriile către stat nici în procesul de licențiere în desfășurare și nici în procesul de fair-play financiar desfășurat în cursul actualului an calendaristic – 2020);
  • Modificarea termenului privind prezentarea de către cluburi a informațiilor referitoare la pragul de rentabilitate financiară (art. 58 alin. 1 și art. 59 alin. 3 din RNLC și FPF) de la 31 mai la 31 august.

De asemenea, odată cu acordul UEFA, FRF va opera modificarea similară și în ceea ce privește suspendarea criteriului privind evaluarea datoriilor către stat / autorități fiscale din Regulamentul de certificare pentru Liga 2.

Propunerile de modificare ale Regulamentului de Licențiere au fost trimise către UEFA și, în cazul unui răspuns pozitiv, vor fi reglementate printr-o decizie de Comitet de Urgență.

Dinamo poate fi salvată de suporteri

Dinamo are nevoie urgentă de suma de 180.000 de euro pentru a primi licența pentru Liga 1. Ionuț Negoiță a anunțat că n-are de gând să se mai implice financiar, iar suporterii au început deja să strângă banii pentru a ajuta echipa.

Reclamă
Reclamă

La începutul anului, suporterii au virat în conturile clubului 200.000 de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58
Girona – Barcelona 2-1. Etapă de coșmar pentru campioana Spaniei. Gazdele au încheiat meciul în 10 oameni
23:38
Mihai Stoica și Victor Angelescu, dialog încins pe subiectul “Radu Petrescu”: “Toată lumea zice că e stelist”
23:18
Daniel Niculae a răbufnit după ce VAR le-a anulat un penalty: “Rezultatele trebuie să se decidă pe teren”
23:06
Suporterii lui Dinamo nu l-au uitat pe Claudiu Niculescu. Ce s-a întâmplat după meciul cu Unirea Slobozia
22:56
Mingea a intrat în poartă la şutul lui Carnat. O nouă eroare de arbitraj
22:49
Alexandru Roșca, verdict categoric după faza controversată din Dinamo – Unirea Slobozia: “100% vă spun”
1 Prima victimă după Universitatea Craiova. Gigi Becali îl scoate din echipă! 2 EXCLUSIVDinamo, acord de principiu cu George Pușcaș. Ultimele detalii despre transferul pregătit de alb-roșii 3 Rezultat uriaş pentru România la bob, la Jocurile Olimpice. Clasare excelentă la jumătatea concursului 4 S-a ales praful de afacerea de 6 milioane de euro a lui Gigi Neţoiu: “Vreţi să ne terminaţi cu totul?” 5 Cuvintele pentru care Dani Coman riscă o suspendare record în fotbalul românesc. FRF i-a făcut dosar 6 E oficial! Atacantul cu 11 goluri la naţionala României s-a transferat la Dinamo: “Ne-am înţeles”
Citește și