Închide meniul
Video

Reportaj special cu sud-africanul îndrăgostit de sarmale şi ciorba de burtă. Şi-a luat cetăţenie şi se poate bucura de noua "bijuterie" a României

Antena Sport Publicat: 9 septembrie 2020, 18:00

Comentarii

Johannes Van Heerden a testat gazonul proaspăt pus pe Arcul de Triumf. La rugby se poate! Sud-africanul joacă în naţionala Romaniei de cinci ani, deşi a primit cetăţenia abia în vara asta.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Johannes Van Heerden a intrat pe Stadionul Arcul de Triumf

"M-am simţit ca un român mai demult. E ţara pe care o iubesc. Acum, că am şi actele în regulă, mă bucur foarte mult", a reacţionat Johannes Van Heerden pentru AntenaSport.

Van Heerden a rămas impresionat de "bijuteria" cu 8.000 de locuri, care a costat 37 de milioane de euro. Se mai lucrează la instalaţia de nocturnă şi la finisaje, iar în octombrie se vor juca primele meciuri.

"Este o onoare sa fii primul aici. E foarte frumos şi e primul stadion de rugby din România făcut frumos", a declarat Johannes.

De opt ani în România, Van Heerden s-a îndrăgostit de mâncarea românească. 

Reclamă
Reclamă

"Sarmalele sunt mereu preferatele mele. Ştiu că nu sunt româneşti, cred că sunt din Turcia, dar le mănâncă fiecare om când e sărbătoare. Şi ciorba de burtă…îmi place foarte mult să mănânc ciorbă de burtă cu ardei!", a dezvăluit sud-africanul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOPorto – Braga 2-1. “Dragonii” sunt lideri în Liga Portugal. Mora şi Sainz au adus victoria
0:30
VIDEONew Orleans Pelicans – Oklahoma City Thunder 106-137. Campioana en-titre din NBA, a 7-a victorie la rând
0:03
“Frustrarea e mare!” Mihai Rotaru a pus tunurile pe arbitraj, după Universitatea Craiova – Rapid 2-2: “Cerem să fim respectaţi”
23:40 2 nov.
Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă”
23:36 2 nov.
Legenda Craiovei s-a revoltat, după ce Mirel Rădoi a plecat în timpul meciului cu Rapid: “Nu are voie să plece!”
23:31 2 nov.
Victor Angelescu nu se teme de FCSB! Discurs războinic, după 2-2 cu Craiova: „Putem să câștigăm titlul”
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 3 Gigi Becali, anunţ la miezul nopţii despre viitorul lui Denis Alibec 4 Dani Coman, replică devastatoare după derapajul lui Gigi Becali: “S-ar putea să nu-l poată spăla nici tot Argeșul” 5 Daniel Opriţa a sărit la scandal după ce Steaua a pierdut în Ghencea. Penalty executat mult peste poartă 6 Derapaj al lui Gigi Becali! Jucătorul care nu va mai ajunge la FCSB: “Au făcut pe șmecherii, pe jigodiile, acum la revedere”
Citește și