Erling Haaland a făcut marele anunț. Acesta a sugerat că nu se împotrivește ideii de a rămâne la Borussia Dortmund. Cu toate acestea, norvegianul a recunoscut că avea șanse minime să mai continue dacă Dortmund rata calificarea în Champions League.
Erling Haaland a făcut marele anunț! Norvegian rămâne la Borussia Dortmund
“Sunt un mare fan al Ligii Campionilor și toată lumea știe asta, așa că a fost o ușurare că ne-am calificat. A fost cu adevărat important pentru noi. Am un contract pentru valabil pe multe sezoane și îl respect”, a declarat Haaland pentru Viaplay Fotball
I et eksklusivt intervju med @JanAageFjortoft snakker @ErlingHaaland om fremtiden. 💪
Riktig å bli i Dortmund? pic.twitter.com/M3lzHka8uN
— Viaplay Fotball (@ViaplayFotball) May 28, 2021
Erling Haaland e înfometat după trofee. Recent, puștiul de 20 de ani și-a trecut în cont prima medalie de când a ajuns în Germania. Dortmund a câștigat Cupa Germaniei după 4-1 în finala cu RB Leipzig, meci în care Haaland a reușit o “dublă”.
“Sunt un tip simplu și când îmi place ceva, vreau mai mult. Când înscriu un gol, urmăresc întotdeauna următorul obiectiv. Am visuri mari! Cel mai mare vis este să câștig trofee. Tocmai am câștigat primul meu trofeu și a fost un sentiment extraordinar”, a mai spus Erling Haaland.
În acest sezon, Erling Haaland a înscris 41 de goluri în 41 de meciuri disputate în toate competițiile. A fost numit cel mai bun jucător din Bundesliga. El mai are în palmares și două titluri și două Cupe cu Redbull Salzburg.
Erling Haaland ar putea deveni cel mai bine plătit fotbalist din istorie
Erling Haaland ar putea deveni cel mai bine plătit fotbalist din lume. Impresarul său, Mino Raiola e gată să facă o adevărată licitație pentru vedeta de la Dortmund.
Potrivit The Mirror, Mino Raiola vrea să-i obțină lui Haaland un contract de un milion de lire sterline pe săptămână. Asta înseamnă că atacantul de 20 de ani ar încasa 60 de milioane de euro pe sezon, doar din salariu.
În aceste condiții, lista cluburilor care se pot bate pentru Haaland se reduce drastic. Jurnaliștii englezi sunt de părere că doar PSG (patronată de miliardarul Nasser Al-Khelaifi), Manchester City (finanțată de Sheikh Mansour, prim-ministrul Emiratelor Arabe United) și Real Madrid (echipa regelui Spaniei) pot să pună pe masă un astfel de contract.
- Erling Haaland și-a stabilit viitorul
- Ce planuri are vedeta Borussiei Dortmund
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- All-Star Game 2026 e live în AntenaPLAY luni, 16 februarie, de la 00:00
- Neymar s-a întors! Primul meci al brazilianului după operaţia la genunchi din decembrie
- Andrei Rațiu, assist în meciul cu Atletico Madrid. De ce românul a intrat în istoria La Liga
- Ce notă a primit Denis Drăguş după ce a fost schimbat în minutul 38
- Edoardo Bove a revenit pe teren, la 14 luni de la stopul cardiac suferit pe teren! Unde a ajuns să joace italianul
- „Nici Dumnezeu n-ar fi scos mingea aia!” Ce scria presa lumii după golul magnific al lui Adrian Ilie, cu Columbia

































