Închide meniul
Foto

Cătălina Ponor, în Hall of Fame! Moment uriaş pentru gimnastica din România

Publicat: 21 martie 2025, 9:58 / Actualizat: 21 martie 2025, 19:13

Comentarii
Cătălina Ponor, în Hall of Fame! Moment uriaş pentru gimnastica din România

Cătălina Ponor, cu tricolorul României - Profimedia Images

Cătălina Ponor a avut parte de un moment uriaş: a fost inclusă în Hall of Fame-ul gimnasticii mondiale. Ea a devenit a 12-a gimnastă a României care primeşte această recunoştinţă, după ce a participat la 3 ediţii ale Jocurilor Olimpice.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nadia Comăneci (1993), Bela Karolyi (1997), Ecaterina Szabo (2000), Teodora Ungureanu (2001), Daniela Silivaş (2002), Simona Amânar (2007), Octavian Bellu (2009), Lavinia Miloşovici (2011), Gina Gogean (2013), Aurelia Dobre (2016) şi Andreea Răducan (2018) sunt celelalte nume mari româneşti incluse în Hall of Fame.

Cătălina Ponor, în Hall of Fame

Ponor a câştigat trei medalii olimpice de aur, una de argint şi una de bronz, trecându-şi în palmares şi 8 medalii europene de aur, 2 de argint şi 3 de bronz.

“La Petroleum Club din Oklahoma City, cu prilejul celei de-a 28-a ceremonii anuale a International Gymnastics Hall of Fame (IGHOF), Cătălina va intra în galeria celor care au contribuit la dezvoltarea gimnasticii alături de Beth Tweddle, Andreas Wecker. Paul Ziert va primi premiul Frank Bare 2025.

Tripla campioană olimpică de la Atena în 2004 este cel de-al 12-lea reprezentant al gimnasticii românești inclus în International Gymnastics Hall of Fame.

Reclamă
Reclamă

Participantă la 3 ediții ale Jocurilor Olimpice (2004, 2012 și 2016), Cătălina Ponor este cea de-a 12-a reprezentantă a gimnasticii românești inclusă în International Gymnastics Hall of Fame, după Nadia Comăneci (1993), Bela Karolyi (1997), Ecaterina Szabo (2000), Teodora Ungureanu (2001), Daniela Silivaş (2002), Simona Amânar (2007), Octavian Bellu (2009), Lavinia Miloşovici (2011), Gina Gogean (2013), Aurelia Dobre (2016) şi Andreea Răducan (2018).

În 2004, la Atena, câștigat 3 medalii de aur la Jocurile Olimpice (cu echipa, la bârnă și la sol), la JO Londra 2012 a câștigat medalia de argint la sol și pe cea de bronz la echipe, iar în 2016, la JO de la Rio de Janeiro a fost port-drapelul delegației României la ceremonia de deschidere.
În palmaresul său se regăsesc 18 medalii la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Europene.

Nominalizată în 2022 pentru a fi inclusă în International Gymnastics Hall of Fame, Cătalina Ponor nu a putut fi prezentă la cea de-a 25-a ceremonie de la Oklahoma”, se arată pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Reclamă

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:22
AC Milan a dat recital cu Bologna. „Diavolii” pun presiune pe Interul lui Cristi Chivu
0:12
Arsenal s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei. Succes la limită în semifinala cu Chelsea
0:08
Momente copleșitoare: Cristi Manea a izbucnit în plâns și a fost consolat de coechipieri, după Hermannstadt – Rapid 0-3
0:02
Barcelona s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei. Victorie fără emoții cu „călăul” lui Real Madrid
23:20 3 feb.
Dorinel Munteanu: “Sunt responsabil de rezultat!” Ce mesaj are şi pentru jucători
23:08 3 feb.
„Unii se întrebau de ce nu a jucat Moruțan”. Victor Angelescu a dat cărțile pe față, după ce Rapid a urcat pe primul loc
1 Doliu la Inter. A murit la 39 de ani, soţia lui este o pictoriţă din România! 2 Transfer la Dinamo. Contractul jucătorului a fost înregistrat la FRF 3 Mircea Lucescu, în stare gravă. Selecționerul se tratează pentru o boală cronică. Ce ia în calcul FRF 4 Mihai Rotaru aduce un atacant la Universitata Craiova 5 Mesajul lui Mircea Lucescu, din spital, după informaţiile îngrijorătoare apărute 6 Joao Paulo a semnat cu FCSB! Anunţul oficial
Citește și