Închide meniul

Finală dramatică pentru Marian Drăgulescu! A ratat de puţin podiumul la Campionatul European! Gimnastul de aproape 40 de ani, pe locul 4, la sărituri

Mihai Ispas Publicat: 13 decembrie 2020, 16:20

Comentarii
Finală dramatică pentru Marian Drăgulescu! A ratat de puţin podiumul la Campionatul European! Gimnastul de aproape 40 de ani, pe locul 4, la sărituri

Marian Drăgulescu, pe locul 4, la EURO, în finala de la sărituri

Marian Drăgulescu va împlini 40 de ani peste doar cinci zile. El a fost aproape să îşi facă un cadou perfect. Gimnastul român a terminat pe locul patru, în proba sa favorită, la sărituri. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marian Drăgulescu, locul patru la Campionatul European de la Mersin

Drăgulescu a intrat în finală cu a cincea notă. El a terminat competiţia cu o medie de 14,238. Învingătorul, ucraineanul Igor Radivilov, a avut o medie de 14,733. Celălalt reprezentant al României, Răzvan-Denis Marc, a fost cel mai slab dintre cei opt finalişti de la inele.

Drăgulescu are un palmares impresionant, din care lipseşte doar un aur olimpic. Îl poate obţine anul viitor, la Tokyo, unde este deja calificat. 

Gimnastul român a adunat 8 titluri de campion mondial şi 10 titluri de campion european. În total, el are 31 de medalii la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Campionatele Europene. Primul succes major l-a reuşit acum 20 de ani, tot la un European, la sol.

Aur pentru România la Campionatele Europene din Turcia

România a obţinut un aur la Campionatele Europene din Turcia, în competiţia de juniori. În vârstă de doar 18 ani, puștiul Gabriel Burtănete a reușit o performanță la Meris. 

Reclamă
Reclamă

Sportivul român legitimat la clubul Steaua București a reușit să termine finala de la sărituri cu o medie de 14.283, fiind urmat de ucraineanul Ilia Kovtun, cel care s-a impus la individual compus.

Pe locul patru a venit chiar fratele lui Gabriel, Robert Burtănete, cu 13.899.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:35
EXCLUSIVBănel Nicoliţă a dat cărţile pe faţă după dezastrul lui Gigi Becali la FCSB: “E o ruşine”
8:30
Nota primită de Cristi Chivu, după ce Inter nu a şutat pe poarta lui Como în Cupa Italiei: “Derby-ul e aproape”
8:18
Donald Trump a şocat pe toată lumea când a vorbit despre Iran: “Nu-mi pasă deloc”
8:08
Liverpool, înfrângere şoc pe terenul ultimei clasate din Premier League
8:00
Cum se va pilota în Australia? Analiza lui Adrian Georgescu
0:03
Barcelona – Atletico Madrid 3-0. Trupa lui Diego Simeone s-a calificat în finală după un meci de infarct
1 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 2 Valeriu Iftime a anunţat ce antrenor vrea să aducă la Botoşani în locul lui Leo Grozavu: “Este pe listă” 3 Ce mesaj i-a putut da Gigi Becali lui Mirel Rădoi pentru a-l convinge să revină la FCSB: “Bă, nebunule” 4 Scandal uriaş la Rapid! Un jucător al giuleştenilor a lovit o femeie cu maşina! Riscă închisoarea 5 A scos FCSB din play-off şi acum regretă. Preşedintele clubului uriaş a dat cărţile pe faţă 6 Andrei Borza a semnat! Anunţul momentului la Rapid
Citește și