Are tricou cu boiler. Mvumbi, ”Baby Shaq”, uriașul de la ”Mondialele” de handbal, a fost eliminat, dar a primit trofeul ”Omul meciului”

Cătălin Oprișan Publicat: 20 ianuarie 2021, 10:09

Comentarii
Are tricou cu boiler. Mvumbi, ”Baby Shaq”, uriașul de la ”Mondialele” de handbal, a fost eliminat, dar a primit trofeul ”Omul meciului”

Gauthier Mvumbi, un băiat care a atras atenția atât prin numprul kilogramelor, dar și prin cel al golurilor marcate

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Gauthier Mvumbi, pivotul naționalei Republicii Democrate Congo, a fost, fără îndoială, atracția primei faze a Campionatului Mondial de Handbal Masculin din Egipt. Jucătorul de la Dreux AC a ieșit la rampă cu greutatea sa, cu tricoul cu ”boiler”, dar și prin faptul că a reușit să marcheze patru goluri Danemarcei, ”șerifa” lumii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Republica Democrată Congo a pierdut, 34-27, cu Bahrainul, deși până la pauză a reușit să mențină o diferență mică (14-12), având, la un moment dat, două goluri avans, 9-7. Mvumbi a punctat de cinci ori din cinci încercări, dar, pe final, trupa sa a pierdut gaz. Cu toate că a fost eliminat, Gauthier a fost desemnat de către organizatori, ”MVP”-ul partidei, terminând competiția cu 13 reușite din 14 șuturi! R.D. Congo a ieșit din grupa cu Argentina, Danemarca și Bahrain pe ultimul loc, dar nu pleacă acasă, pentru că va evolua în ”Cupa Președintelui”, alături de celelalte formații de pe ultimul loc (Tunisia și Angola).

Poreclit ”Baby Shaq”, mai ales că fostul mare baschetbalist american a și dialogat cu el, Mvumbi s-a arătat extrem de dezamăgit. Nici măcar n-a surâs când a primit trofeul de ”Omul meciului”. ”Aș fi preferat să câștigăm, dar cred că ne-am arătat valoarea și am luptat până la capăt. Suntem orgolioși de ceea ce am realizat, dar triști pentru eliminare. Doream să fi învins pe teren iare ue să nu câștig acest trofeu, dar asta este”, a spus el la finalul meciului.

La acest campionat mondial, până acum, R.D. Congo a pierdut cu Argentina, 28-22, cu Danemarca, 39-19, api cu Bahrain, 34-27, primind 101 goluri și marcând 68. 13 dintre acestea au fost opera ”uriașului”, despre care încă nu se știe dacă posedă 110 sau 137 kilograme.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine se va califica în finala Mondialului, din semifinala de vis Franţa - Spania?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
3:58

LIVE VIDEOArgentina – Elveţia 1-0, ACUM, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Sud-americanii dau lovitura în startul partidei

3:47

„Așa, și?” Jude Bellingham, reacție sfidătoare după ce Thomas Tuchel a făcut praf naționala Angliei

3:39

Comunicatul FIFA după controversa uriaşă de la Norvegia – Anglia 1-2

3:21

VideoFrustrarea lui Erling Haaland! Starul Norvegiei, la pământ după ce a fost scos de pe teren

2:46

VIDEONorvegia – Anglia 1-2, după prelungiri! Jude Bellingham și-a dus naționala în semifinale! Haaland, OUT de la Mondial

2:18

VIDEOControversă uriaşă în Norvegia – Anglia! Specialistul a dat verdictul: golul lui Bellingham trebuia anulat

1 Gigi Becali s-a pomenit cu banii în cont de la Mirel Rădoi. Gestul neaşteptat al tehnicianului oltean 2 FotoGata! Simona Halep şi-a scos în lume iubitul milionar. Surprinşi lângă Kate Middleton, la Wimbledon! 3 Vladislav Blănuță, gata să plece de la Dinamo Kiev! Clubul care l-a convins pe român 4 Verdictul specialistului după faza controversată din Spania – Belgia 2-1 5 FotoErling Haaland, dat de gol de iubita sa: “E puțin jenant că spun asta”. Ce fac cei doi într-o seară obișnuită 6 Mihai Rotaru nici n-a vrut să audă! Oferta de 2,2 milioane de euro refuzată pe loc de Universitatea Craiova
Citește și