Închide meniul
Video

“Oricine poate să se califice!” Încredere uriaşă înaintea debutului României la Campionatul Mondial de hochei

Alex Masgras Publicat: 26 aprilie 2025, 20:34

Comentarii

Attila Nagy, în timpul unui interviu / Antena Sport

România este pregătită pentru Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I/A, competiţie ce va avea loc la Sf. Gheorghe, în perioada 27 aprilie – 3 mai. Meciurile tricolorilor vor fi transmis LIVE în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Attila Nagy, preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, este extrem de încrezător în şansele echipei noastre, înaintea partidelor care vor avea loc la Sf. Gheorghe.

Atilla Nagy, preşedintele FRHG: “Este cea mai mare competiţie internaţională organizată în România anul acesta”

România va întâlni Marea Britanie, Polonia, Japonia, Italia și Ucraina, urmând ca primele două clasate să promoveze în elita hocheiului mondial. Ultima clasată va retrograda în Divizia I/B.

“Este o oportunitate uriaşă pentru hocheiul românesc să îl repunem pe harta mondială. Pentru două zile avem sold out aproape, ceea ce este foarte bine. Mai avem trei zile de competiţie la care, dacă promovarea continuă şi rezultatele vin, cu mare probabilitate o să avem sold out.

Este cea mai mare competiţie internaţională organizată în România anul acesta. Este o grupă foarte echilibrată, practic oricine poate să se califice, să meargă sus. Sunt câteva echipe care sunt puţin mai bine cotate, cum ar fi Marea Britanie sau Italia, eventual şi Polonia.

Reclamă
Reclamă

Dorim! Putem! (n.r. să câştigăm). Dacă vreodată cineva intră în patinoar şi se uită la un meci de hochei, cu siguranţă o să se întoarcă. E cel mai rapid sport de echipă din lume.

Ar fi istorie şi am fi foarte bucuroşi”, a declarat Attila Nagy, preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, pentru Antena Sport.

Lotul României la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I/A

  • Portari: Adorjan Attila, Ambrus Levente, Tőke Zoltan-Laszlo;
  • Fundași: Bors Huba-Ferenc, Ferencz-Csibi Robert, Haaranen Mathias, Imre Patrik, Laday Tamas, Mesikammen Konsta, Sallo Alpar, Williams Owen Samuel;
  • Atacanți: Filip Andrei, Fodor Csanad, Gajdo Balazs, Gliga Roberto, Molnar Zsombor, Peter Balazs-Szabolcs, Reszegh Tamas, Rokaly Norbert, Rokaly Szilard, Sandor-Szekely Otto, Skachkov Evgeny, Valchar Radim

Programul României la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I/A

Duminică, 27 aprilie

Reclamă
  • Japonia – Italia (12:30)
  • Ucraina – Marea Britanie (16:00)
  • România – Polonia (19:30)

Luni, 28 aprilie

  • Italia–Ucraina (12:30)
  • Polonia–Japonia (16:00)
  • Marea Britanie–România (19:30)

Miercuri, 30 aprilie

  • Marea Britanie–Japonia (12:30)
  • Polonia–Italia (16:00)
  • Ucraina–România (19:30)

Joi, 1 mai

  • Italia – Marea Britanie (12:30)
  • Polonia – Ucraina (16:00)
  • România – Japonia (19:30)

Sâmbătă, 3 mai

  • Japonia–Ucraina (12:30)
  • Italia–România (16:00)
  • Marea Britanie–Polonia (19:30)

Ai sport în AntenaPLAY

Trăiești live-ul în fiecare zi, pentru că ai sport live în orice moment. Și în 2025, competițiile de Formula 1™, Formula 2™, Formula 3™, se vad live integral în AntenaPLAY. Cele peste 24 de curse pot fi vizionate în canalul de sport live, AS LIVE, dar și pe canalele dedicate fiecărei competiții. Toate antrenamentele, calificările, sprinturile și cursele pentru marele premiu de Formula 1™ vor putea fi urmărite live online.

Fanii hocheiului și ai baschetului la cel mai înalt nivel pot urmări live o parte din meciurile din NHL și NBA.

Pe lângă acestea, abonații pot urmări și F1 Academy, Porsche Supercup, tenis de masă, înot, Liga Campionilor Asiei, Liga Portugal, Campionatul Greciei sau evenimente de MMA și box. Platforma AntenaPLAY îți pune la dispoziție 3 tipuri de abonamente: lunar, de 6 luni și de 1 an.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:11
Cristi Chivu a primit cea mai încomodă întrebare după Inter – Liverpool 0-1: “Facem tot ce putem”
10:41
Basarab Panduru nu a menajat-o pe Inter, după înfrângerea cu Liverpool: “Dacă atât poate, e o problemă”
9:45
Pep Guardiola a sărit în apărarea lui Xabi Alonso, înainte de Real Madrid – Manchester City: “Eu aş fi fost demis”
9:25
David Popovici a dat cărţile pe faţă! Nu a încasat încă banii de la ANS! “Nu e o realitate prea frumoasă”
9:24
Lamine Yamal a părăsit nervos terenul, iar Hansi Flick a reacţionat! Anunţul făcut de antrenorul Barcelonei
9:12
Andre Duarte, dat în judecată de Ujpest! Se complică lucrurile pentru noul transfer de la FCSB
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid 4 Scandal în fotbalul românesc. FRF investighează un meci suspect de blat cu scenariul “2 pauză / 1 final” 5 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 6 Mihai Stoica a anunțat încă un transfer la FCSB, după cel al lui Kevin Ciubotaru: „Suntem în discuții”
Citește și