Închide meniul

Vâslim spre victorie! Echipajul de canotaj feminin 8+1, aur la Europeanul de la Poznan. Delegația României a cucerit 6 medalii

Gal Dorin Publicat: 11 octombrie 2020, 13:44 / Actualizat: 11 mai 2021, 20:31

Comentarii
Vâslim spre victorie! Echipajul de canotaj feminin 8+1, aur la Europeanul de la Poznan. Delegația României a cucerit 6 medalii

Echipa de canotaj feminin 8+1 a României

”Fetele de aur” ale României sunt Maria Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Maria Tivodariu, Mădălina Bereș, Denisa Tilvescu și Daniela Druncea. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pe podiumul polonez al probei de 8+1 au mai urcat, în ordine, echipajele din Germania și Olanda. 

România are 6 medalii la Campionatul European

Aurul la proba 8+1 reprezintă a patra medalie de locul unu pe care delegația noastră a cucerit-o la această ediție a Campionatului European de canotaj.

Iuliana Buhus și Adriana Ailincăi au câștigat medalia de aur în proba feminină de dublu rame. Mai apoi, Ciprian Tudosa și Marius-Vasile Cozmiuc au reușit aceeași performanță la masculin.

A treia medalie a fost cucerită de Ancuța Bodnar și Simona Radis, echipajul României de două vâsle.

Reclamă
Reclamă

Echipajul masculin de 8+1 a căutat să repete performanța fetelor, dar au trebuit la final să se mulțumească cu medaliile de argint.

Gianina Elena Beleagă și Ionela Livia Cozmiuc au reușit și ele că obțină medaliile de bronz în proba de dublu vase, la categoria ușoară.

România aliniază în total 12 echipaje la Campionatul European care se desfășoară la Poznan între 9 și 11 octombrie.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:29
Florin Tănase, declarația serii după FCSB – Csikszereda 1-0: „Incredibil, e decapotabil”
23:03
„Ei m-au ajutat cel mai mult”. Matei Popa, după debutul la FCSB: „Donnarumma? Nu-mi place deloc”
22:56
Darius Olaru a făcut praf arbitrajul, după FCSB – Csikszereda 1-0: „Mi se pare incredibil. Am simulat din nou”
22:48
Gigi Becali a „distrus” un titular de la FCSB, după victoria cu Csikszereda: „Să-l sun, crezi că te distrezi pe teren?”
22:48
Gigi Becali a anunțat noi transferuri la FCSB: „Ne-am înțeles”. Sfaturi primite de la Mirel Rădoi
22:30
LIVE VIDEOTondela – Benfica 0-0, în Liga Portugal. Jose Mourinho caută un nou succes în campionat
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Plecare de la Manchester City 4 Ce lovitură dă Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Jucătorul calificat la World Cup 2026 vine la FCSB 5 EXCLUSIVJucătorul pentru care Gigi Becali n-a vrut să plăteacă 400.000 de euro a semnat 6 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro!
Citește și