Avertismentul lansat de Ion Ţiriac: "O să avem numai computere, cu capul senzaţional, dar cu picioarele oloage"
De Antena Sport. Publicat pe 11.11.2020 la 14:21 Actualizat pe 11.11.2020 la 14:36
Ion Ţiriac trage un semnal de alarmă cu privire la viitorul copiilor. Preşedintele Federaţiei Române de Tenis e de părere că cei mici vor avea o minte extraordinară, însă vor fi limitaţi din punct de vedere sportiv.
- Avertimentul lansat de Ion Ţiriac
- Ce îl nemulţumeşte pe omul de afaceri
”E greu să explici tineretului de astăzi ce fel de atlet eram eu, lumea s-a schimbat, societatea s-a schimbat. Acești tineri de azi au șansa să devină .. nu oameni normali, ci oameni reali. Într-o societate în care un copil de un an și jumătate are deja tableta în mâna ca să nu urle la restaurant și așa mai departe, nu mai există în orașe mari fotbal între blocuri sau ce era altădată. Avem o viață complet diferită în ziua de astăzi", a spus Ion Ţiriac.
Ion Ţiriac: "Când se termina şcoala, până la 7 nu te mai vedea nimeni"
Ţiriac spune că pe vremea lui, copiii se duceau la joacă după şcoală.
"Altădată, când se termina școala la ora 1, până la 7 nu te mai vedea nimeni, nici familia. Ba jucai fotbal, ba jucai handbal, ba te cățărai, ba fugeai. Era o viața absolut normală și zic că de aici începe problema în ziua de astăzi. Ne-am pierdut busola cu totul, absolut cu totul.
Niciun guvern nu are timpul necesar și să creeze o prioritate din educația normală a unui copil, a unui tânăr. Să îi dea ocazia să se dezvolte. Altfel, o să avem numai computere, cu capul senzațional, dar cu picioarele oloage”, a mai spus Ion Țiriac pentru pagina de Facebook Sports Festival.