EXCLUSIV | Surpriză totală. Reacţia lui Dumitru Dragomir după ce AUR, partidul lui George Simion, a şocat la alegeri

Antena Sport Publicat: 7 decembrie 2020, 7:48 / Actualizat: 11 mai 2021, 18:30

Comentarii
EXCLUSIV | Surpriză totală. Reacţia lui Dumitru Dragomir după ce AUR, partidul lui George Simion, a şocat la alegeri

Declaraţiile surprinzătoare ale lui Dumitru Dragomir

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

"Foarte bine, îmi plac ăştia naţionalişti. Să schimbe şi legile pe care le-am făcut. Suntem pe drumul cel bun. S-o modifice, legile sunt făcute pentru a fi modificate. Nu ştiu dacă vor reuşi. Să mai vină şi alţii, cică sunt oameni deştepţi, isteţi", a spus Dragomir, pentru AntenaSport. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

George Simion, preşedintele AUR, vrea să schimbe Legea 4

Simion este şi liderul grupului ultras "Uniţi sub Tricolor" şi a fost încă de la început împotriva Legii 4, una propusă de Dumitru Dragomir, în 2008. 

"Legea 4 a fost impusă de Jandarmerie prin intermediul lui Mitică și a fost adoptată în totală necunoștință de cauză de Parlament. Cu totul altfel ar fi stat lucrurile dacă am fi fost reprezentați, dacă ne-am fi folosit toate pârghiile de presiune, dacă am fi acționat uniți", a spus, în trecut, George Simion.

Dumitru Dragomir şi Legea 4

Legea 4, apărută cu 12 ani în urmă, nu a fost deloc pe placul ultraşilor de pe stadioane. Aceştia au scandat ani de zile împotriva fostului şef de la Ligă. Acesta s-a amuzat mereu pe seama reacţiei suporterilor. 

”Eu am făcut toată legea. Eu singur. Generalul Antonescu de la jandarmerie m-a ajutat puțin. Am drepturile asupra legii. Veneau cu lanțurile pe stadioane și am zis că nu se poate așa ceva. I-am mai potolit puțin.

Reclamă
Reclamă

Am fost cu nepotul al mare pe stadionul ăsta nou. Erau 55.000 de oameni și au început toți: ”La brutărie, Mitică la brutărie! La pușcărie, Mitică la pușcărie!” Am început și eu cu ei ”La pușcărie..” și gata s-a liniștit stadionul. Eu le-am zis: ”Haide, bă, ce faceți?” Au început iar.

Când am ieșit afară voiau cu toții să facă poză cu mine. Păi, ce faceți, bă nu mă mai înjurați? Îmi ziceau: ”Haide, bre, nea Mitică, mata nu mai știi de glumă, ce dracu”. Acum mă duc printre ei și nu mă mai înjură nimeni”, a rememorat Dragomir, în vara lui 2019.

După ce s-au numărat 99% din voturi, AUR a adunat aproape 10% în camerele Parlamentului.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
7:41

VIDEOÎncă un jucător eliminat la Mondial după ce și-a pus mâna la gură. Cartonaș roșu în Mexic – Ecuador

7:37

„De 40 de ani nu am mai văzut așa ceva!” Javier Aguirre, în al nouălea cer după calificarea Mexicului

7:00

VIDEOMexic 2-0 Ecuador. Canta y no llores! Gazdele Mondialului, în optimi fără gol primit în 4 meciuri

6:41

Programul zilei a 21-a de la Campionatul Mondial | Anglia lui Harry Kane luptă pentru optimi

5:42

Istorie la Cupa Mondială! Puștiul minune al Mexicului a intrat într-un top în care e depășit doar de Pele

3:58

Superb! Gestul făcut de Didier Deschamps când l-a scos pe Kylian Mbappe de pe teren în Franța – Suedia

1 Kylian Mbappe a scris istorie! Recordul doborât de superstarul francez la Cupa Mondială 2 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 3 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 4 Decizie “bombă” la Dinamo! “Câinii” renunţă la unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei 5 “Ofertă scandaloasă!” Florentino Perez sparge banca pentru starul de la Cupa Mondială! Real Madrid, gata să doboare recordul 6 Harry Kane, lovitură uriaşă şi contract de 90 de milioane de euro. Atacantul Angliei e gata să semneze
Citește și