Paulo Diamantino este numele sportivului care a încetat din viaţă în timpul unui meci de baschet din Portugalia.
Sportiv mort în timpul unui meci de baschet din Portugalia
Tragedia a avut loc vineri seară, cu doar o zi înainte ca acesta să împlinească 36 de ani. Jucătorul a spus că se simte rău la pauza partidei, în timp ce revenea pe teren. Apoi, a căzut brusc.
Medicii au intervenit de urgenţă şi au încercat să îl resusciteze timp de aproape o oră. Nu au reuşit să îl salveze.
Paulo Diamantino s-a stins sub privirle fratelui geamăn. El juca în meciul dintre Mirandela Basquetebol Clube şi Juventude Pacense, din a patra divizie, disputat la Paços de Ferreira
"Se afla în stop cardiorespirator", au declarat reprezentanţii serviciului de urgenţe, potrivit Record.
Guvernul şi Federaţia au fost printre cei care au prezentat condoleanţe familiei. Paulo Diamantino a fost jucător în naţionala de tineret a Portugaliei şi a câştigat de trei ori Cupa cu FC Porto.
Governo apresenta condolências pela morte do basquetebolista Paulo Diamantino https://t.co/5ciC0hR96Z
— O Jogo (@ojogo) January 9, 2021
Un fotbalist de 24 de ani a încetat din viaţă în Portugalia
Tragedia a venit la doar o zi după ce un fotbalist brazilian în vârstă de 24 de ani, Alex Apolinario, a încetat din viaţă în minutul 27 al meciului dintre Alverca şi União de Almeirim.

Şi Apolinario a suferit tot un stop cardiorespirator, scrie msn.com.
- Momente şocante în sport
- Doi jucători au murit în doar două zile
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Ce avere are acum milionarul român care merge cu metroul şi care în trecut repara televizoare
- Încă un mare motiv de bucurie pentru David Popovici, după ce a împlinit 21 de ani. Anunţul iubitei lui
- Gestul uriaş al milionarului care are un salariu de 33.000 de euro pe lună în România: “Face asta din banii lui”
- Ce pensie ia lună de lună de la statul român milionarul cu un salariu de 33.000 de euro
- Campioana europeană Ştefania Uţă se deconectează cu ajutorul tehnologiei înaintea marilor competiţii