![Iubita fiului lui Ion Ţiriac a dat cărţile pe faţă: „Se poate fără să ai ajutor financiar”](https://as.ro/wp-content/uploads/2025/02/sorana-cirstea-masina.jpg)
Sorana Cîrstea, la volan - Instagram
Sorana Cîrstea, iubita lui Ion Alexandru Ţiriac, a vorbit despre greutăţile pe care le-a întâmpinat în cariera de jucătoare profesionistă de tenis, una care se apropie de sfărşit. 2025 va fi, cel mai probabil, ultimul sezon al lui Sori în circuitul profesionist.
Sorana a ţinut să le mulţumească părinţilor ei, care şi-au sacrificat viaţa pentru ca ea să devină un nume în tenisul mondial.
Sorana Cîrstea, detalii despre cariera de jucătoare
„Ce lăsăm în urmă? Faptul că se poate. Se poate să vii dintr-un oraș micuț din România, cum sunt eu, din Târgoviște; se poate să vii dintr-o familie fără niciun istoric tenisistic; se poate fără să ai un sistem, se poate fără să ai ajutor financiar, se poate fără un ajutor de la Federație, se poate să ajungi departe. Într-adevăr, cu foarte mult chin din partea părinților.
Ei sunt cei care și-au sacrificat viața, la fel cum a spus și Simona, la fel spun și eu, datorită părinților mei sunt aici astăzi. Dar dacă putem să lăsăm ceva în urmă, este acest se poate și această încredere că dacă muncești și-ți dedici viața unui obiectiv, vei reuși
Sunt foarte multe lucruri. Acest sport m-a format. În primul rând, trebuie să le mulțumesc părinților mei, care s-au sacrificat și au făcut niște eforturi imposibile, pe care nu știu câți părinți în ziua de azi le-ar mai face.
Au dat tot ce au putut ca eu să pot să-mi realizez visul în viață. Asta este în primul rând ce iau cu mine, și în al doilea rând, acea adrenalină, acei fluturi în stomac înainte să intru în meci, acele emoții pe care în viața de zi cu zi nu cred că am unde să le mai simt”, a spus Sorana, citată de treizecizero.ro.
Sorana Cîrstea a recunoscut oficial relaţia cu Ion Alexandru Ţiriac
Anul trecut, „Sori” a recunoscut în premieră că este într-o relaţie cu Alexandru Ion Ţiriac. Ea a anunţat şi cum se înţelege cu fostul mare jucător de tenis Ion Ţiriac.
„Având în vedere ultimii ani, că sunt într-o relație cu băiatul dânsului, petrec destul de mult timp cu domnul Țiriac. Cu cât l-am cunoscut mai mult, cu atât sunt mai fascinată de dânsul. Este o enciclopedie din punctul de vedere al tenisului. Ador când povestește din anii ’70, ’80, poveștile pe care le are cu Vilas, cu Becker. Cred că foarte puțină lume știe cât de mare a fost domnul Țiriac în tenisul mondial.
![Observator](http://as.ro/wp-content/plugins/a3-lazy-load/assets/images/lazy_placeholder.gif)
Îl punea pe Vilas câte 45 de minute de încălzire doar pe saltea. Îl punea la dietă. În anii ’70! Nu avea voie să mănânce dulciuri. A fost un pionier a tot ce înseamnă antrenorat, dar apoi și management. Prin Becker i-a făcut niște contracte extraordinare și de la el s-a făcut un manual pentru ce înseamnă management. Este extraordinar de la curent cu ce se întâmplă în tenis în ziua de astăzi.
Iubesc să vorbesc despre tenis cu dânsul. Îl ascult. Toate sfaturile pe care mi le dă 100% se adeveresc sau sunt reale”, a spus Sorana Cîrstea pentru digisport.ro.