Închide meniul

Pandemia de coronavirus va scumpi Jocurile Olimpice cu 1 miliard de dolari! Cu ce probleme se confruntă organizatorii

Mihai Ispas Publicat: 30 noiembrie 2020, 15:47 / Actualizat: 11 mai 2021, 18:30

Comentarii
Pandemia de coronavirus va scumpi Jocurile Olimpice cu 1 miliard de dolari! Cu ce probleme se confruntă organizatorii

Jocurile Olimpice vor costa cu 1 miliard de dolari mai mult din cauza Covid-19

Măsurile de protecţie contra Covid-19 vor costa 960 de milioane de dolari în timpul Jocurilor Olimpice de anul viitor de la Tokyo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Măsurile anti-Covid la JO de la Tokyo vor costa 960 de milioane de dolari 

Asta au declarat surse apropiate de Comitetul de Organizare al competiţiei. Suma va fi suportată de Comitet, alături de guvernul metropolitan din Tokyo şi guvernul Japoniei. Autorităţile centrale vor contribui cel mai mult, mai scrie Japan Times, citat de news.ro.

Cele trei instituţii au pus la cale un plan de măsuri pentru lupta contra Covid-19 începând din septembrie şi vor emite un prim raport în cursul aceastei săptămâni. Costul Jocurilor Olimpice crescuse şi aşa cu 1,9 miliarde de dolari din cauza amânării.

Amânarea Jocurilor Olimpice a crescut costurile cu 1,9 miliarde de dolari 

Jocurile Olimpice ar fi trebuit să aibă loc în această vară, dar decizia de amânare a venit în martie. Organizatorii susţin că noul calendar, 23 iulie şi 8 august, va putea fi respectat în ciuda pandemiei de coronavirus.

În 2016, Comitetul de Organizare a estimat la 17.4 miliarde de dolari costurile Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Reclamă
Reclamă

Thomas Bach: "Vaccinarea nu va fi obligatorie"

Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic, Thomas Bach, a anunţat că sportivii care vor participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, de anul viitor, nu vor fi obligaţi să se vaccineze contra Covid-19.

Bach a precizat că sportivii vor decide singuri dacă se vor imuniza contra noului coronavirus. "CIO încurajează sportivii să se vaccineze înainte de JO, dar aceasta nu va fi o obligaţie", a spus şeful CIO. Sportivii ar putea fi nevoiţi să prezinte însă teste negative înaintea de intrarea în Japonia.

"Sunt foarte încrezător că vom putea avea spectatori în arenele olimpice, anul viitor", a mai spus Bach.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:19
“Nu vreau să fiu ca Ganea!” Mirel Rădoi a explicat motivul pentru care a plecat de la Universitatea Craiova
18:06
UPDATEMihai Rotaru îi caută înlocuitor lui Mirel Rădoi. Noul nume apărut pe lista patronului din Bănie
17:58
Barcelona și-a fixat prioritatea pentru perioada de transferuri din iarnă! 40 de milioane de euro
17:44
Fotbaliştii, suspectați că joacă la pariuri! Anchetă incredibilă în Liga 1
17:24
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 10 noiembrie
17:19
Taylor Fritz, debut cu victorie la Turneul Campionilor. Americanul, cu un pas mai aproape de semifinale
1 EXCLUSIVBombă la Universitatea Craiova. Mirel Rădoi şi-a făcut bagajele şi a plecat de la echipă 2 Elias Charalambous şi Mihai Pintilii “şi-au dat demisia”. Anunţul lui Gigi Becali după Hermannstadt – FCSB 3-3 3 Daniel Bîrligea nu a plecat cu autocarul FCSB-ului! Ce s-a întâmplat cu atacantul, după ce a fost făcut praf de Gigi Becali 4 “Trebuia să mă duc pe condiţiile lui?” Reacţia lui Louis Munteanu, după ce Becali a spus ce salariu i-a cerut 5 Arbitrul Radu Petrescu, făcut praf de Becali: “Îţi dai seama ce bagabont? Să o pună pe Demetrescu, fata aia” 6 Momente horror în prima ligă! Jucător înjunghiat în gât, imediat după ce echipa lui a egalat
Citește și