Unul dintre cei mai căutați criminali români, mesaj sfidător din Anglia: "În închisorile din România sunt ploșnițe"

Antena Sport Publicat: 16 iunie 2020, 5:17

Comentarii
Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

În vârstă de 35 de ani, Vasilică Viorel Baciu l-a ucis în 2013 pe atletul Ștefan Pavel. Baciu a fugit după ce a fost eliberat de instanță și înainte să se pronunțe sentința în cazul său. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

El a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru lovituri cauzatoare de moarte. Baciu l-a lovit cu pumnul pe Ștefan Pavel, în vârstă de 26 de ani, iar acesta a murit la câteva săptămâni după ce s-a lovit cu capul de bordură.

În 2016, criminalul a dispărut, fiind arestat în Marea Britanie după ce a postat pe Facebook o fotografie în care zâmbea larg într-un parc din Londra.

În timpul procesului, Baciu le-a spus judecătorilor că îi pare rău: „Îmi pare rău! N-am vrut să se ajungă aici. Am fost provocat și am reacționat din frică“, scrie The Sun

La Tribunalul Westminster, avocatul românului le-a spus magistraților: „În închisoare (din România n. red.) există mucegai și ploșnițe. O persoană nu ar trebui să fie expusă la asemenea condiții”.

Reclamă
Reclamă

Următoarea audiere a lui Baciu va avea loc pe 8 octombrie. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:56

“Îmi tremurau picioarele”. Anghel Iordănescu, dezvăluire după 40 de ani despre penalty-urile din Steaua – Barcelona

9:44

Ferrari are aripi, dar nu zboară! Analiza lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu de la Miami

9:21

Dinamo a venit cu explicaţii, după ce noua siglă a fost criticată: “V-am simţit revolta şi vă ascultăm”

9:18

Premieră istorică în finala Champions League 2026. Ce se va întâmpla la Paris Saint-Germain – Arsenal

9:08

Ousmane Dembele le-a închis gura contestatarilor cu o declaraţie dată de Gavi de la Barcelona: “Nu au nici cea mai mică idee”

8:49

“Ne-am apărat ca niște îngeri”. Luis Enrique, în al nouălea cer după ce PSG a ajuns în finala Champions League

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Situația a scăpat de sub control la Real Madrid! Doi jucători s-au luat la bătaie la ultimul antrenament
Citește și