Închide meniul
Foto

Ce face şi cum arată colegul de cameră al lui Gică Hagi la Mondialul din 1994. Transformare radicală

Valentin Pîrcălabu Publicat: 21 martie 2023, 15:44

Comentarii
Ce face şi cum arată colegul de cameră al lui Gică Hagi la Mondialul din 1994. Transformare radicală

Facebook Marian Ivan

Ce face şi cum arată colegul de cameră al lui Gică Hagi la Mondialul din 1994. Este vorba de Marian Ivan, atacantul care nu a apucat să joace vreun minut la cel mai bun turneu final din istoria României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Puţină lume îl mai ştie pe Marian Ivan, cel care a făcut parte din lotul România la Campionatul Mondial din 1994. Mai mult, Marian Ivan a fost colegul de cameră al lui Gică Hagi. În prezent, Marian Ivan este şi observator la prima Ligă. (VEZI IMAGINI ÎN GALERIA FOTO)

Ce face şi cum arată colegul de cameră al lui Gică Hagi la Mondialul din 1994

De-a lungul carierei de jucător, Marian Ivan a evoluat pentru Steaua București, Progresul Brăila, Aris Salonic, FC Brașov, Dinamo București, AEP Paphos, Panionios, Sportul Studențesc, Henan Jianye, Oltul Sfântu Gheorghe și FC Ghimbav. Ivan s-a simțit cel mai bine la Brașov, unde a jucat 184 de meciuri și a marcat 74 de goluri. Ivan are trei meciuri jucate la echipa națională.

Într-un interviu acordat pentru gsp.ro în urmă cu câţiva ani, Marian Ivan şi-a amintit despre momentul în care a stat cu Gică Hagi în cameră.

A fost o întâmplare. Eu am făcut junioratul la Steaua, eu eram la tineret, el era în echipa aceea mare, doar ne știam din vedere. Înainte de turneul final din Statele Unite am plecat într-un stagiu de pregătire în Italia. Eu stăteam cu Radu Niculescu în cameră, Gică cu Neluțu Sabău. Radu și Neluțu s-au accidentat, așa că Gică a ales să mă ia cu el. Eu nu aveam vreun cuvânt de zis la națională, vă dați seama. Am avut multe de învățat de la el. Nici nu avea cum să fie altfel, fiindcă de când îl știu eu pe Hagi, vorbește doar de fotbal. Îmi spunea cum să lovesc mingea.

Reclamă
Reclamă

Pe atunci erau alte vremuri, discutam despre fotbal. Eu știu că-l întrebam cum naiba reușește să lovească mingea de nu se-nvârte, tot felul de chestii de genul ăsta, iar el îmi explica precum la școală. Și eu aveam șut bun, era una dintre calitățile mele, însă el a lovit balonul genial. După Mondial, la 25 de ani, m-am transferat la Dinamo. Și aveam un zid la Săftica, luam o minge și exersam cum îmi explicase Gică. Dădeam de mă plictiseam, poc-poc-poc. Aveam lovirea mingii în sânge, dar voiam să fiu mai bun. Oricum, nu a existat vreodată vreun român care să lovească mingea ca Hagi!“, a povestit, în 2019, Marian Ivan. 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:23
Verdict crunt pentru Alex Matei, puștiul care a evoluat doar câteva minute în UTA – FCSB 3-0
13:07
Eva Kerekes nu mai suportă ostilitatea dintre România şi Ungaria: “Mă doare sufletul, sunt prinsă la mijloc”
13:05
“Prestaţie de copii mici” Mustaţă i-a făcut praf pe jucătorii FCSB-ului după umilinţa cu UTA!
12:59
Ce scriu bulgarii despre transferul de 1 milion de euro pregătit de Gigi Becali la FCSB
12:33
WTT Finals Hong Kong 2025 e live în AntenaPLAY (10-14 decembrie). Toate detaliile
12:22
Răspunsul lui Marius Şumudică atunci când a fost întrebat de transferul lui Denis Alibec de la FCSB la Rapid!
1 FotoAroganţa celui mai bogat român. Şi-a luat avion privat ca să aterizeze cu el în propria curte 2 Gigi Becali l-a distrus după UTA – FCSB 3-0: „S-a cerut afară, a alergat mult săracu’”. Pe cine a remarcat 3 Plecare importantă din staff-ul Universităţii Craiova. A semnat în prima Ligă din Porugalia 4 FCSB pregăteşte al doilea transfer al iernii. Fotbalist crescut de Arsenal, negocieri avansate cu Gigi Becali 5 UTA – FCSB 3-0, în Cupa României. Campioana României, surclasată de echipa lui Adrian Mihalcea la Arad 6 De ce nu a mers Ion Țiriac la înmormântarea bunului său prieten. Ilie Năstase a fost “mandatat” să-i ţină locul
Citește și