"E un moment special". Walter Zenga nu ia în calcul revenirea în România. "Obiectivul meu e să antrenez în Serie A"

Antena Sport Publicat: 21 ianuarie 2021, 11:03

Comentarii
"E un moment special". Walter Zenga nu ia în calcul revenirea în România. "Obiectivul meu e să antrenez în Serie A"

Walter Zenga așteaptă oferte din Serie A

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Zenga a fost demis de la Cagliari în luna august a anului trecut. De atunci tot așteaptă să primească o nouă șansă de a antrena în Serie A.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Walter Zenga refuză orice ofertă din Liga 1 

"Eu vreau să revin în Serie A, chiar dacă am în CV mai multe echipe din străinătate. Din nefericire, am avut ghinion în 4-5 situaţii de-a lungul carierei, cum ar fi la Sampdoria. N-am nimic cu Montella, care mi-a luat locul, dar rezultatele nu s-au schimbat nici cu el. La Venezia, la fel. Aşa a fost să fie. Sigur că Serie A este obiectivul principal, sunt conştient că pot antrena acolo. Mă gândesc doar la Serie A.

Acum sunt mulţi antrenori tineri, dar nu vârsta contează, ci mentalitate, atitudinea şi calităţile. Trebuie să-ţi dai seama cum să te adaptezi la lotul pe care îl ai. La Cagliari, de exemplu, am jucat 3-4-1-2. La Crotone, în 4-3-3. În primul rând, un antrenor trebuie să ştie ce li se potriveşte cel mai bine jucătorilor. 

Acum sunt în Dubai, urmăresc meciurile la televizor. E un moment special, profit de şansă şi petrec timp cu copiii. Mă duc să-i iau de la şcoală, ne distrăm împreună. Pe scurt, sunt un tată cu normă întreagă", a declarat Walter Zenga într-un interviu pentru Gazzetta dello Sport.

Zenga a ajutat-o pe Inter să devină campioană în sezonul 1988-1989. De 11 ani așteaptă nerazzurrii să câștige un nou titlu în Serie A.

Reclamă
Reclamă

"În ceea ce privește lupta la titlu, Pioli este un antrenor foarte bun și nu sunt surprins de rezultatele obținute de AC Milan. Totuși, Inter este favorită la câștigarea campionatului. Păcat de clasarea pe locul patru în grupele Champions League, dar abordabilă este și câștigarea Cupei Italiei", a transmis portarul de legendă al lui Inter.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost avantajată Argentina de arbitraj în meciul cu Egipt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:26 8 iul.

Cristiano Bergodi şi Alexandru Chipciu, reacţii ferme înainte de Dinamo Kiev – U Cluj: “Colos al Europei / O echipă periculoasă”

23:17 8 iul.

Ilie Dumitrescu a caracterizat-o într-un cuvânt pe Craiova, după ce oltenii au “demolat-o” pe Vitebsk! Remarcaţii lui

23:17 8 iul.

Prima reacție a jucătorului Angliei care s-a accidentat în timp ce celebra victoria cu Mexic: “Operație terminată”

23:16 8 iul.

Care este obiectivul Universității Craiova în cupele europene? Sorin Cârțu a făcut anunțul

23:05 8 iul.

Probleme pentru Anglia înaintea duelului cu Norvegia. Trei jucători, OUT de la ultimul antrenament

22:41 8 iul.

Filipe Coelho nu se “îmbată cu apă rece” după debutul Craiovei în preliminariile UCL: “Multe lucruri de îmbunătățit”

1 „FIFA n-are pic de rușine!” Francezii, scandalizați după ce au văzut cine arbitrează meciul cu Maroc 2 Anunț bombă făcut de Marca: FBI investighează Federația de Fotbal din Argentina 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre campania de achiziţii de la FCSB: “Cică am mai făcut două transferuri” 4 David Kiki s-a transferat în Liga 1. Destinaţie surpriză 5 Un nou sponsor pentru Dinamo! Numele companiei va apărea pe tricourile “câinilor” 6 Egiptenii nu se lasă! Au făcut plângere la FIFA împotriva arbitrului care “a vrut ca Messi să rămână în cursă”
Citește și