Declaraţie halucinantă dinspre FRF după tragerea la sorţi a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022: "Putem visa la locul 1"

Antena Sport Publicat: 8 decembrie 2020, 5:34

Comentarii
Declaraţie halucinantă dinspre FRF după tragerea la sorţi a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022: "Putem visa la locul 1"

România luptă pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2022

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Reprezentantul FRF susţine că avem şanse chiar şi la câştigarea grupei în care se mai află Islanda, Macedonia de Nord şi Armenia şi Liechtenstein. Asta în situaţia în care tricolorii nu au mai ajuns la un mondial din 1998. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România, în grupă cu Germania în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022

"Nu e cea mai rea grupă pentru noi. Dacă baţi echipele de sub tine, îţi câştigi dreptul la baraj. Trebuie să câştigi puncte cu formaţiile de sub tine. Ne vom bate pentru calificare cu Islanda şi Macedonia de Nord, sigur. Islanda e într-o schimbare de generaţie, vor apărea 4-5 jucători noi faţă de meciurile cu noi, pe Armenia o cunoaştem, iar Macedonia de Nord, într-adevăr, este o surpriză acum pe plan european, fiind calificată la Euro. 

Să vedem şi cum e ţintarul partidelor. Contează, de exemplu, să nu ai meci în Islanda într-un sezon rece, sunt multe lucruri care trebuie analizate în perioada următoare. 

Am încredere că putem obţine locul doi, trebuie să revină la un moment dat şi normalitatea în fotbalul din România. Şi, de ce nu?, – putem visa chiar la o calificare directă, deşi Germania este favorită certă, trebuie să o spunem", a spus Stoichiţă, pentru gsp.ro

Programul României pentru preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022

Preliminariile pentru Cupa Mondială 2022 vor începe în martie 2021 și se vor încheia în noiembrie 2021. Tricolorii vor debuta pe 24 sau 25 martie, când va avea loc prima etapă și vor încheia în intervalul 14 – 16 noiembrie, când va avea loc ultima etapă.

Reclamă
Reclamă
  • Etapa 1 – 24-25 martie 2021
  • Etapa 2 – 27-28 martie 2021
  • Etapa 3 – 30-31 martie 2021
  • Etapa 4 – 1-2 septembrie 2021
  • Etapa 5 – 4-5 septembrie 2021
  • Etapa 6 – 7-8 septembrie 2021
  • Etapa 7 – 8-9 octombrie 2021
  • Etapa 8 – 11-12 octombrie 2021
  • Etapa 9 – 11-13 noiembrie 2021
  • Etapa 10 – 14-16 noiembrie 2021

România nu a mai fost la un Mondial din 1998, iar pentru a ajunge la turneul final din 2022 trebuie să termine grupa pe locul 1, sau să ocupe un loc de baraj, fie locul 2 în preliminarii, fie o poziție care să-i asigure barajul în Liga Națiunilor.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:54 2 iun.

VIDEOGică Hagi i-a luat apărarea lui Marian Aioani, după gafa din Georgia – România 1-1: “Sper să înveţe”

23:24 2 iun.

Georgienii au remarcat un “tricolor”, după remiza cu România: “A dezamorsat pericolul”

23:11 2 iun.

VIDEOVeste mare primită de Louis Munteanu! Anunţul făcut de DC United, imediat după golul marcat în Georgia – România

23:04 2 iun.

EXCLUSIVDavid Matei, în al nouălea cer după debutul la echipa națională! Ce i-a transmis Gică Hagi înainte să intre pe teren

22:50 2 iun.

EXCLUSIVFlorinel Coman, reacție după primul meci la națională în 571 de zile: „Cu încredere vom putea ajunge departe”

22:50 2 iun.

VideoRezumatul meciului Georgia – România 1-1. Remiză pentru Gică Hagi, la revenirea pe banca naţionalei

1 Ioan Ovidiu Sabău s-a înţeles cu clubul şi revine pe banca tehnică! 2 NEWS ALERTPlecat de la Dinamo şi dorit de FCSB, Kennedy Boateng a semnat 3 Se face transferul lui Lindon Emerllahu la FCSB? Fotbalistul a dat răspunsul la ofertă 4 FCSB a găsit fundaș stânga pentru viitorul sezon. Merge în cantonament. Gigi Becali: “Fotbalist de fotbalist!” 5 Exod la un club de Liga 1! Șase plecări în aceeași zi 6 Darius Olaru l-a sunat pe Gigi Becali după victoria FCSB-ului cu Dinamo şi a avut o dorinţă clară
Citește și