Foto

Anglia a devenit campioană europeană la feminin pentru prima oară în istorie! Chloe Kelly a marcat golul victoriei în prelungiri și și-a dat jos tricoul

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 31 iulie 2022, 22:55

Anglia a cucerit, în premieră, titlul de campioană europeană la fotbal feminin, după ce a învins cu 2-1 naționala Germaniei, după prelungiri. Duminică, pe legendarul stadion Wembley din Londra, au fost prezenți 87.192 de spectatori, marcând un record absolut pentru această competiţie atât la masculin, cât și la feminin.

Chloe Kelly a marcat golul victoriei în finala Campionatului European feminin, Anglia - Germania 2-1 / Profimedia

Jucătoarele din Anglia au deschis scorul prin Ella Tone în minutul 62, iar Germania a restabilit egalitatea prin Linda Magull, în minutul 79, și a împins meciul în prelungiri.

Anglia a devenit campioană europeană la feminin pentru prima oară în istorie

Naționala Albionului a marcat golul victoriei în minutul 110, prin Chloe Kelly, și a declanșat „vulcanul” în tribune. Tânăra jucătoare de la Manchester City, în vârstă de 24 de ani, a fost cuprinsă complet de euforie și și-a dat jos tricoul, rămânând în bustieră.

Imaginile bucuriei dezlănțuite a lui Chloe au făcut rapid înconjurul lumii (VEZI GALERIA FOTO DE MAI JOS).

Anglia a câştigat pentru prima oară în istorie Campionatul European de fotbal feminin, după ce a pierdut alte două finale, în 1984 şi 2009.

Germania a ratat șansa să își mai adauge un trofeu în palmaresul fabulos. Naționala feminină a Germaniei este deţinătoarea recordului de victorii la Campionatul European, cucerind de-a lungul timpului 8 titluri în tot atâtea finale disputate, ultimul în 2013.

Precedentul record de audiență la Campionatul European de fotbal fusese stabilit cu ocazia ediţiei masculine din 1964, găzduită de Spania şi câştigată de selecţionata ţării gazdă în faţa URSS (2-1), în faţa a 75.115 spectatori, potivit agerpres.ro.

În finala de la Londra, arbitrată de Kterina Monzul din Ucraina, au fost aliniate următoarele echipe:

15:19 Karim Benzema a revenit la antrenamentele lui Real Madrid! Veste uriaşă pentru Carlo Ancelotti 15:17 „Naşul” Adrian Păun a plecat de la botez ca să semneze cu Hapoel Beer Sheva! Invitaţilor de petrecere nu le-a venit să creadă 14:00 VIDEOJuan Bauza, gest ostentativ faţă de Marius Croitoru! „Magicianul” lui Adrian Mititelu de la FC U Craiova 1948 şi-a ieşit din minţi 13:52 Ce a putut să facă Ion Ţiriac cu pensia uriaşă primită de la statul român. Suma pe care o încasează de peste 20 de ani 13:35 Play-off Cupa României | CSC 1599 Şelimbăr – Petrolul Ploieşti (18:45) şi CS Afumaţi – Rapid (21:00). Toate meciurile, AICI 13:09 Adrian Mititelu, un car de nervi: „Fiului meu i s-a luat dreptul la muncă un an, dar Săpunaru e considerat erou!” 12:43 Ce nu mănâncă niciodată Sandu Lungu? Uriașul din MMA a dezvăluit de ce nu se atinge înainte de meciuri 12:17 Victor Piţurcă o face praf pe CFR Cluj: „Cel mai slab lot valoric din ultimii 10 ani!” 11:39 Adrian Păun pleacă de la CFR Cluj! Campioana României îl vinde la „coşmarul” Universităţii Craiova 10:52 Mihai Stoica, anunţ clar despre transferul lui Baba Alhassan la FCSB: „Să dăm bani ca să stea Olaru sau Edjouma pe bancă?”
Jucătorii Italiei, în timpul meciului cu Ungaria din Liga Naţiunilor
Liga Naţiunilor • 26 sept., 23:35
LIVE BLOG | Ungaria – Italia 0-2. „Squadra Azzurra” a câştigat „grupa morţii”! Anglia – Germania 3-3, meci nebun pe Wembley. Rezultatele serii sunt AICI
Sicriul Reginei Reginei Elisabeta a II-a
Diverse • 18 sept., 9:56
Ce a putut să păţească o fetiţă de 7 ani chiar când a ajuns lângă sicriul Reginei Elisabeta a II-a: „Asta va fi ultima ei amintire cu Regina”
Marco Reus, scos pe targă după ce și-a sucit glezna
Bundesliga • 17 sept., 18:18
Ghinion incredibil pentru Marco Reus! Căpitanul Borussiei Dortmund a suferit o accidentare horror, cu două luni înainte de Campionatul Mondial din Qatar