Ansu Fati a intrat în istorie! Recordul stabilit după ce a marcat în El Clasico. Nici Messi nu a reușit asta

De Antena Sport. Publicat pe 24.10.2020 la 17:29 Actualizat pe 24.10.2020 la 17:43

Barcelona – Real Madrid a început fulminant, cu două goluri în primele nouă minute. După ce Fede Valverde a deschis scorul în minutul 4, Ansu Fati a egalat în minutul 9.

Ansu Fati

Zuma Press / ESPA Photo Agency via Hepta

• Ansu Fati a intrat în istorie
  • Recordul stabilit de puștiul minune al Barcelonei

Puștiul care va împlini 18 ani pe 31 octombrie a devenit cel mai tânăr marcator din istoria El Clasico! Vechiul record era deținut de legendarul Raul, care a marcat la 18 ani și 85 de zile. Mai mult, Fati a marcat golul cu numărul 400 pentru Barcelona în derby-urile cu Real Madrid.

Ansu Fati, clauză de reziliere de 400 de milioane de euro

Ansu Fati are contract cu Barcelona până în 2024 și o clauză de reziliere de 400 de milioane de euro. Astfel, gruparea blaugrana i-a fixat lui Fati o clauză de reziliere imensă, de 400 de milioane de euro. Acest lucru este de înțeles deoarece anul trecut, pe 31 august, el devenea și cel mai tânăr marcator din istoria echipei sale de club.

Puștiul a devenit cel mai tânăr marcator din istoria naționalei Spaniei la doar 17 ani și 311 zile.