Foto

Dramatism total în Argentina – Columbia! Lionel Messi a jucat cu glezna plină de sânge. Portarul Emiliano Martinez a apărat 3 penalty-uri

Avatar photo

Publicat: 7 iulie 2021, 9:11

Argentina s-a calificat în finala Copa America, după ce a învins selecționata Columbiei la loviturile de departajare.

Argentina, calificare dramatică în finala Copa America

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, Argentina și Columbia erau la egalitate, 1-1, după golurile lui Lautaro Martinez și Luis Diaz.

La loviturile de departajare, portarul Argentinei, Emiliano Martinez, a reușit trei parade, la șuturile lui Davinson Sanchez, Yerry Mina și Edwin Cardona.

La Argentina, singurul care a ratat a fost Rodrigo de Paul. Lionel Messi, Leandro Paredes și Lautaro Martinez au înscris toți, astfel că argentinienii s-au impus cu 3-1 la penalty-uri.

#CopaAmérica 🏆
Estas fueron las acciones más destacadas del encuentro entre @Argentina y @FCFSeleccionCol por la Semifinal de la CONMEBOL #CopaAmérica
🇦🇷 Argentina 🆚 Colombia 🇨🇴#VibraElContinente #VibraOContinente pic.twitter.com/PQAVmSHFSt
— Copa América (@CopaAmerica) July 7, 2021

În finală, sâmbătă, pe Maracana, Argentina se va duela cu rivala de moarte, Brazilia. Neymar&Co au trecut în semifinale de Peru.

Lionel Messi a jucat cu glezna plină de sânge

Messi, care a executat primul pentru Argentina la loviturile de departajare, a jucat din minutul 55 cu glezna plină de sânge.

Starul Argentinei și al Barcelonei a fost faultat dur de Frank Fabra, care a primit doar cartonașul galben.

Lionel Messi’s ankle has been bleeding after a challenge from Frank Fabra. pic.twitter.com/0bRjpYMg0V
— Goal (@goal) July 7, 2021

Lionel Messi’s ankle. pic.twitter.com/O9Ydjymz0M
— Roy Nemer (@RoyNemer) July 7, 2021

De altfel, arbitrul a arătat șase cartonașe galbene în tabăra Columbiei de-a lungul meciului. Toate acestea au fost pentru faulturi asupra lui Lionel Messi.

Messi are șansa să cucerească primul său trofeu alături de naționala Argentinei. Până acum a jucat 5 finale, dar le-a pierdut pe toate.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

23:36 Marius Croitoru şi-a făcut praf jucătorii, după CS Mioveni – FC U Craiova 2-2: „Unii atât pot! Mi-e greu să accept! În fotbal plăteşte unul singur!” 23:25 CFR Cluj – Petrolul Ploieşti 1-0. Campioana României a dat lovitura în minutul 90+1! Cristi Manea, eroul lui Dan Petrescu 23:24 Gică Popescu a dat de pământ cu George Puşcaş: „Dumnezeule, cu astfel de jucători vrem să mergem mai departe?!” 23:05 VIDEOLionel Messi, gol fabulos în PSG – Nice! Execuţie perfectă din lovitură liberă. Kylian Mbappe l-a aplaudat de pe bancă! 22:55 Robert Lewandowski, cifre uluitoare la Barcelona! Starul polonez doboară record după record pentru catalani. Cum a marcat cu Mallorca 22:23 VIDEOMarius Șumudică, dans nebun după o victorie dramatică în Arabia Saudită! Imagini demenţiale + Şi Cosmin Olăroiu a făcut spectacol! 22:10 România a câştigat „Trofeul Carpaţi 2022”, după o victorie fabuloasă cu Spania 21:25 CS Mioveni – FC U Craiova 1948 2-2. Remiză spectaculoasă la Mioveni! Buziuc a reuşit o „dublă” de senzaţie. George Ganea l-a salvat pe Marius Croitoru 20:40 Gestul lui George Ogăraru, după ce Vasili Hamutovski a fost arestat în Belarus: „Şoc este un cuvânt potrivit!” 20:35 Mircea Lucescu, aproape de a fi dat afară de la Dinamo Kiev! Anunţul făcut în Ucraina: „Fobaliştii nu îi mai cântă ode!”
Liga 1 • 23:52
Cristi Manea, mesaj genial pentru Dan Petrescu după CFR Cluj – Petrolul 1-0: „Îi mulţumesc că m-a trimis la cap! S-a gândit un pic!”
Lionel Messi, execuţie fabuloasă în PSG – Nice
Ligue 1 • 23:05
Lionel Messi, gol fabulos în PSG – Nice! Execuţie perfectă din lovitură liberă. Kylian Mbappe l-a aplaudat de pe bancă!