Chiar dacă echipa lui Pep Guardiola a pierdut titlul în Premier League în faţa lui Liverpool în acest sezon, City a profitat de meciul din ultima etapă împotriva lui Norwich pentru a înscrie încă 5 goluri (5-0), ajungând la un total de 102 în întreaga campanie.
Astfel, pe 7 august, cel mai bun atac al Europei se va înfrunta cu cea mai bună apărare, consolidată incredibil de Zinedine Zidane şi care a cedat doar 25 de goluri în întregul sezon.
Guardiola vs Zidane. Cine este cel mai bun?
Atunci când Pep Guardiola şi-a încheiat mandatul la Barcelona, nimeni nu credea că un alt tehnician va putea să îi egaleze recordul de 14 titluri în 247 de partide.
Cu toate acestea, Zidane se apropie vertiginos de colegul său. În cel mai bun moment a celei mai bune echipe a Barcelonei din toate timpurile, Guardiola câştiga un titlu la 18 meciuri. Zizou câştigă unul la 19 partide, conform cotidianului Marca.
Apărarea lui City şi atacul Realului
Fără Cristiano Ronaldo, francezul a înţeles că madrilenii vor trebui să joace diferit iar rezultatul este o echipă construită pe forţă şi echilibru, de la goalkeeperul Thibaut Courtois şi până la Karim Benzema.
Deşi au atins un număr de 70 de goluri înscrise în acest sezon, "Los Blancos" au primit cu 10 mai puţine decât rivalii de pe Etihad.
Echipa engleză, pe de altă parte, nu este construită pentru a-şi putea opri adversarii după momentul deschiderii scorului.
De altfel, Liverpool a reuşit să câştige titlul după ce a înscris doar 85 de goluri (102 pentru City) şi a primit cu doar două goluri mai puţin.
Chiar dacă Guardiola a reuşit să triumfe în prima manşă (2-1), este evident că tehnicianul spaniol mai are mult de muncă înainte de obţinerea victoriei decisive împotriva compatrioţilor săi.
- Manchester City şi Real Madrid se vor înfrunta pe 7 august în a doua manşă a optimilor Champions League
- City are cel mai bun atac din Europa (102 goluri marcate) iar Real cea mai bună apărare (25 goluri primite)
- Play-off-urile din NHL şi NBA sunt exclusiv în AntenaPLAY
- 6 Hours of Spa-Francorchamps e live în AntenaPLAY, pe 9 mai
- Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului
- “În altă ţară ai fi bătut măr”. Un fost căpitan de la Barcelona, suspendat după un scandal cu arbitri
- A plecat de la FCSB și a câștigat titlul! Adrian Șut, performanță de top în Emirate. A celebrat precum Chivu
- Alex Mitriță, înger și demon în China! A ratat un penalty, dar s-a revanșat incredibil în duelul românilor
- Adrian Șut nu revine la FCSB! Mijlocașul, la un pas de un super-transfer într-un campionat de top


































