Puștiul norvegian a marcat un gol în partida dintre Dortmund și Schalke, ajungând astfel la 41 de reușite în carieră la vârsta de 19 ani. Acest record nu a fost reușit de Lionel Messi și Cristiano Ronaldo, Haaland fiind primul fotbalist cu o astfel de performanță.
Haaland are contract cu Dortmund pînă pe 30 iunie 2024. El este cotat la 72 de milioane de euro de Transfermarkt.
Erling Haaland, interviu bizar după meciul Dortmund-Schalke
Haaland a luat decizia de a explica în puține cuvinte gestul său și al coechiperilor. Fotbaliștii lui Dortmund au salutat tribunele goale după succesul din derby-ul din Bundesliga.
”La final ai mers la Zidul Galben, care a fost gol. De ce ai făcut asta?
Haaland: De ce nu?
Vrei să transmiți un mesaj?
Haaland: Da!
Ne spui care este:
Haaland: Pentru fanii mei și fanii noștri.
Ei sunt totul pentru voi și pentru Dortmund
Haaland: Da, sunt.”
This club man! @ErlingHaaland pays tribute to the Dortmund fans who couldn't be at the game today.
What an incredible bond.#beINBundesliga pic.twitter.com/5Lc2Pv7mWc
— beIN SPORTS (@beINSPORTS_EN) May 16, 2020
- Haaland, record fabulos
- Norvegianul i-a depășit pe Ronaldo și Messi
- Haaland a marcat un gol în meciul Dortmund-Schalke
- Mexic - Africa de Sud, meciul de deschidere de la Cupa Mondială, joi de la 22:00, pe Antena 1 și AntenaPLAY
- Ceremonia de Deschidere a Cupei Mondiale 2026 e azi (20:30, Antena 1 şi AntenaPLAY)
- Cupa Mondială 2026, în Universul Antena | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
- Transfer BLOG | Cele mai importante mutări ale verii. Probleme pentru Radu Drăgușin! Tottenham a adus un fundaș central
- Echipa cu care Zeljko Kopic ar urma să semneze după despărţirea de Dinamo!
- Primele transferuri pe care Cosmin Olăroiu vrea să le facă la fosta echipă a lui Mirel Rădoi!
- Mirel Rădoi nu pleacă de la Gaziantep! Ce decizie a luat tehnicianul român































