Mircea Lucescu, pas uriaş către grupele Ligii Campionilor. Dinamo Kiev, victorie în deplasarea de la Gent. Haţegan a validat un gol cu ajutorul VAR

De Antena Sport. Publicat pe 24.09.2020 la 00:08 Actualizat pe 24.09.2020 la 00:12

Cu Ovidiu Haţegan arbitru, Dinamo Kiev a câştigat în deplasare la Gent, scor 2-1, şi a făcut un pas uriaş către grupele Ligii Campionilor.

Mircea Lucescu

Zuma Press / Jasper Jacobs via Hepta

• Gent - Dinamo Kiev 1-2
  • Pas uriaş pentru Mircea Lucescu către grupele Ligii Campionilor

Mircea Lucescu e aproape din nou de grupele UEFA Champions League, după victoria de la Gent. Haţegan nu i-a mai dat motive lui Lucescu să se ia de arbitraj. A validat cu ajutorul VAR primul gol marcat de Dinamo Kiev, prin Supriaha. De Pena a marcat în minutul 79, după ce Gent egalase prin Kleindienst, în minutul 41.

Mai mult, în minutul 53, Haţegan l-a eliminat de la Gent pe Bezus. Partida retur va avea loc pe 29 septembrie.

Celelalte rezultate din play-off-ul Ligii Campionilor

Molde a remizat acasă cu Ferencvaros, scor 3-3, revenind de la 0-2, dar şi după ce a condus cu 3-2. Au marcat James ’55, Eikrem ’65 şi Ellingsen ’83 pentru gazde şi Boli ‘7, Uzuni ’52 şi Kharatin ’87 (penalty) pentru Ferencvaros.

De asemenea, Olympiakos s-a impus cu 2-0 în faţa echipei Omonia, la Pireu. Au înscris Valbuena ’69 (penalty) şi El Arabi ‘90+2.