Închide meniul

CFR Cluj a fost la un pas de faliment, în 2020. Dezvăluirea făcută de Cornel Dinu despre "salvatorul" Dan Petrescu

Antena Sport Publicat: 2 decembrie 2020, 7:31 / Actualizat: 12 mai 2021, 9:07

Comentarii
CFR Cluj a fost la un pas de faliment, în 2020. Dezvăluirea făcută de Cornel Dinu despre "salvatorul" Dan Petrescu

Dan Petrescu a ajutat-o pe CFR Cluj

Chiar dacă a câştigat în 2020 1.7 milioane de euro, tehnicianul este cel care a repus CFR pe harta Europei şi a adus zeci de milioane de euro în conturile clubului, în ultimii ani, de când a preluat-o pe CFR (2017). 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cornel Dinu: "Dacă nu se califica în grupele Europa League, era faliment la CFR"

"Când îl ai pe Neluţu Varga la CFR Cluj, nu trebuie să ai pretenţii. Trebuie să te aştepţi la orice. E adevărat că au pierdut cinci meciuri din ultimele şase, a avut şi nişte probleme de componenţă. Nu ştiu dacă trebuia să se ajungă la aşa ceva, pentru o echipă care totuşi mai are şanse.

Paradoxal din ce am fost obişnuiţi în ultimul timp, dar de vreo două săptămâni discursurile lui Petrescu, în condiţiile astea, sunt nişte discursuri neaşteptat de paşnice, de împăcare, de înţelegere, de totul este frumos între noi.

Dacă nu se calificau în Europa League, la volumul ăsta de salarii de 1 milion de euro pe lună, pe care îl suportau, era faliment. Se vorbea deja despre probleme mari financiare la CFR Cluj la începutul sezonului şi s-au salvat prin aceşti bani care au venit de la Europa League", a spus Dinu, la Telekom Sport. 

Dan Petrescu îşi lasă secunzii să conducă CFR până la găsirea unui nou antrenor

Dan Petrescu şi Neluţu Varga s-au despărţit fără ca acea clauză de 2.5 milioane de euro să fie activată. "Bursucul" şi-a primit salariile la zi şi a luat şi o decizie prin care ajută clubul. 

Reclamă
Reclamă

Ţinând cont că, cel mai probabil, CFR nu va avea un nou antrenor până joi, Petrescu şi-a lăsat secunzii să pregătească meciul cu CSKA Sofia, unul decisiv pentru a păstra şanse la calificarea în şaisprezecimile Europa League.

După primele 4 meciuri disputate în Grupa A, AS Roma e pe primul loc (10 puncte) şi e urmată de Young Boys (7 puncte), CFR Cluj (4) şi CSKA (1). 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
5:50
LIVE VIDEOCalificările Marelui Premiu de la Las Vegas sunt ACUM, pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY. Hamilton, OUT din Q1
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și