Gică Hagi, aproape de o nouă lovitură! Una dintre vedetele Viitorului este dorită de New York City: “Este un real interes”

Alexandru Ivan Publicat: 19 februarie 2021, 15:16

Comentarii
Gică Hagi, aproape de o nouă lovitură! Una dintre vedetele Viitorului este dorită de New York City: “Este un real interes”

Gică Hagi, patron Viitorul

New York City este patronată de City Football Group, aceeași organizație care o deține și pe Manchester City. Alexandru Mitriță, ajuns în America în urmă cu doi ani, încă mai aparține de clubul din New York.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexandru Mățan, spre New York City

”Un interes există de ceva timp, au venit să-l vadă pe Mățan la un meci, de atunci tatonări. Este un real interes. 

Nu am vorbit cu Mățan, dar dacă condițiile vor fi avantajoase, cred că ar face acest pas. Nu s-a vorbit în acest moment de o sumă de transfer”, a declarat Gică Popescu pentru Digi Sport

Mățan a fost monitorizat și de cluburi din Liga 1. De altfel, Gică Popescu l-a propus pe acesta la Universitatea Craiova. 

Alexandru Mățan a bifat 22 de apariții în acest sezon de Liga 1. Fotbalistul de 21 de ani a înscris un singur gol și a oferit șase pase decisive. 

Reclamă
Reclamă

Originar din Galați, Mățan este crescut la Academia Hagi. La 1,67 metri înălțime, el are o viteză devastatoare și își scoate foarte ușor adversarul din joc. 

Alexandru Mățan a prins șapte partide și la selecționata U21, pentru care a marcat un gol. La U19, fotbalistul Viitorului a înscris opt goluri în șase meciuri. 

Viitorul se dezintegrează

Gică Hagi pare că s-a resemnat cu ideea că echipa lui va juca în play-ot pentru al doilea an la rând. Prin urmare, "Regele" și-a vândut mai toți jucătorii importanți pe care îi avea la dispoziție.

Reclamă

Gabriel Iancu, golgheterul din sezonul precedent de Liga 1, a plecat la Akhmat Grozny, în Rusia. Kevin Luckassen, cel mai bun marcator al Viitorului în această stagiune, a semnat cu Kayserispor, echipa lui Dan Petrescu. Bradley de Nooijer a ajuns la Vorskla Poltava, în Ucraina. 

Până în sezonul 2019/20, Viitorul nu a jucat niciodată în play-out. Mai mult, echipa lui Hagi chiar a cucerit titlul în 2017. În acest sezon însă, constănțenii sunt la 9 puncte de play-off, cu șapte etape rămase din sezonul regulat. 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:07

Turcia – România, în topul celor mai mari asistențe de la baraj. Câți spectatori au fost prezenți

20:55

VideoMesajele tricolorilor U21 pentru cei 30.000 de copii care sunt aşteptaţi să joace la Cupa Satelor

20:48

LIVE TEXTKosovo U21 – România U21 0-0. Tricolorii lui Costin Curelea continuă drumul către EURO 2027

20:29

Anglia – Uruguay LIVE SCORE (21:45). Amicale de lux în pauza internațională. Spania, Olanda și Germania joacă și ele

20:14

Andrei Vlad a semnat! Unde a putut ajunge „Messi al portarilor”! Se va bate la retrogradare

19:52

Nicolescu și Kopic au văzut din tribune înfrângerea cu Turcia: „Fotbalul îți arată unde te afli”

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 VideoMircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat “Il Luce” 3 Turcia – România 1-0. Tricolorii ratează și ultima șansă de calificare la World Cup 2026 4 Mircea Lucescu a decis echipa de start pentru meciul cu Turcia! Revenire importantă în primul 11 5 Mulţumim, Mircea Lucescu! Bine ai venit, Gică Hagi! Viitorul României e în Universul Antena 6 Mihai Stoica anunță o mutare de răsunet la FCSB: „Dacă reușim să îl aducem, va fi un mare transfer pentru noi”
Citește și