Foto

Gestul pregătit de jucătorii lui FCSB în memoria lui Helmut Duckadam la meciul cu Oţelul Galaţi. Apel şi pentru duelul cu Botoşani

Alex Masgras Publicat: 2 decembrie 2024, 19:58

Comentarii
Gestul pregătit de jucătorii lui FCSB în memoria lui Helmut Duckadam la meciul cu Oţelul Galaţi. Apel şi pentru duelul cu Botoşani

Jucătorii de la FCSB / Profimedia

Gheorghe Mustaţă, liderul galeriei celor de la FCSB, este prezent la Galaţi, acolo unde campioana României va juca în etapa cu numărul 18 cu Oţelul. Partida se dispută la câteva ore de la vestea că Helmut Duckadam a murit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Eroul de la Sevilla” a încetat din viaţă la 65 de ani luni, 2 decembrie, la Spitalul Militar din Bucureşti. Pentru meciul de la Galaţi, jucătorii celor de la FCSB au pregătit un omagiu pentru fostul mare portar al Stelei.

Jucătorii de la FCSB vor ieşi cu tricouri cu chipul lui Helmut Duckadam înaintea meciului cu Oţelul

Update 20:30: Jucătorii celor de la FCSB au ieşit pe teren cu tricouri cu chipul lui Helmut Duckadam. (VEZI IMAGINI ÎN GALERIA FOTO)

Gheorghe Mustaţă a anunţat că jucătorii celor de la FCSB vor ieşi pe teren cu tricouri cu chipul lui Helmut Duckadam înaintea meciului cu Oţelul Galaţi. De asemenea, liderul galeriei celor de la FCSB a făcut apel la fanii roş-albaştrilor şi speră să vadă un stadion plin la meciul de etapa viitoare cu FC Botoşani, în memoria “Eroului de la Sevilla”:

“Şi pentru noi este o zi tristă. Nu mi-a venit să cred când am fost sunat de o persoană apropiată domnului Duckadam şi când mi-a spus ce s-a întâmplat, nu mi-a venit să cred. Este o pierdere foarte mare pentru noi, pentru fotbalul românesc. Nu am cuvinte, ce să mai spun despre acest om? Este câştigătorul Cupei Campionilor de la Sevilla, el ne-a făcut bucuroşi, el ne-a făcut mândri că suntem stelişti şi nu avem să mai spunem decât în momentul acesta decât o tăcere până la următorul meci.

Reclamă
Reclamă

La meciul cu Botoşani rog toţi suporterii să vină la meci în memoria lui Helmut Duckadam, să umplem stadionul şi să demonstrăm că şi în momentul acesta, la momente grele, suntem alături de familia lui. Mâine voi fi prezent, de dimineaţă, lângă familia Duckadam, împreună cu alţi prieteni. Vom merge şi vom ajuta familia cu absolut tot ce ni se cere să îi ajutăm”, a declarat Gheorghe Mustaţă, în exclusivitate pentru Antena Sport.

UEFA i-a adus un ultim omagiu lui Helmut Duckadam

„Eroul de la Sevilla” a murit în cursul zilei de luni, 2 decembrie, la Spitalul Militar din Bucureşti. Fostul mare portar al Stelei avea 65 de ani.

Helmut Duckadam a intrat în istoria fotbalului mondial pe 7 mai 1986. Steaua a învins Barcelona în finala de la Sevilla la loviturile de departajare. În finala respectivă, Duckadam a apărat toate cele patru lovituri ale catalanilor.

Reclamă

După cele patru lovituri de departajare apărate în finala cu Barcelona, care au adus Cupa Campionilor Europeni în România, cea mai mare performanţă din istoria fotbalului românesc, Helmut Duckadam a intrat în Cartea Recordurilor. După aflarea veştii că Helmut Duckadam a murit, UEFA a postat pe contul oficial de X un mesaj, alături de cele patru penalty-uri apărate de „legendarul” portar român, aşa cum a fost numit de forul european:

„Comunitatea fotbalului european deplânge pierderea lui Helmut Duckadam la vârsta de 65 de ani.

Legendarul portar a câştigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua Bucureşti în 1986, apărând toate cele patru lovituri de departajare.

Odihneşte-te în pace, Helmut”, au scris cei de la UEFA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21

„Escandalo!” O decizie a lui Kovacs i-a scos din minți pe spanioli: „Una dintre cele mai mari erori”

0:15

Verdictul specialistului, după ce Istvan Kovacs a fost chemat la VAR şi a întors decizia în Barcelona – Atletico

23:52 8 apr.

Barcelona – Atletico Madrid 0-2 și PSG – Liverpool 2-0. Istvan Kovacs a lăsat echipa lui Hansi Flick în inferioritate numerică

23:45 8 apr.

FotoFanii Barcelonei i-au cerut penalty lui Istvan Kovacs după o fază cum rar vezi! Ce s-a întâmplat

23:34 8 apr.

Barcelona a egalat un record negativ pentru echipele din La Liga în Champions League

23:02 8 apr.

FotoDiego Simeone a făcut scandal când a văzut decizia lui Istvan Kovacs! Românul, salvat de VAR

1 Stadionul care îi va purta numele lui Mircea Lucescu! Anunţul făcut după decesul marelui nostru campion 2 Decizia luată în Turcia, după decesul lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Federaţie 3 „Nu te vom uita” Moment superb la meciul lui Galatasaray. Ce au făcut jucătorii pentru Lucescu 4 Primul nume din fotbalul mondial care și-a anunțat prezența la înmormântarea lui Mircea Lucescu: “Ne vedem” 5 Ce a spus Rinat Ahmetov, după moartea lui Mircea Lucescu. Cel mai bogat om din Ucraina, aşteptat la Bucureşti 6 Răzvan Lucescu, decizie importantă luată înainte de funeraliile lui Mircea Lucescu. Ce a hotărât antrenorul lui PAOK
Citește și